Homepage / Genel / Alfabe Ünlü Ve Ünsüz Harfler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Alfabe Ünlü Ve Ünsüz Harfler

Latin alfabesi içinde ünlü ve ünsüz harfler yer alarak, konuşma dilini yazıya dökmede yardımcı olurlar. Türkiye’de 1 Kasım 1928 yılında çıkan bir kanun ile Arap harfleri yerine Latin harflerinin kullanılması kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren hem resmi yazışmalarda hem de gündelik işlerde tercih edilen harfler topluğu, ünsüz ve ünlü harflerden oluşmaktadır. Sayı olarak ünlü harflerin daha az olduğunu görmekteyiz. Bu durum sadece Latin alfabesine özgü bir durum değildir. Ünsüzler, daha fazla sayıdadır ve 21 tanedir. Ünlüler ise 8 tanedir.

Türk Alfabesindeki Ünlü Harfler

Ünlü harfler kaç tanedir sorusu çok sık gündeme gelmektedir. Türkçemizde 8 tane ünlü harf bulunur. Bu harfler; A, E, I, İ, O, Ö, U, Ü olarak dikkat çekmektedir. Bu harflerin hepsi klasik ya da modern olarak bilinen Latin abecesi içinde bulunmaz. İ harfi başta İngilizce olmak üzere birçok farklı dilde vardır. Ancak küçük şekilde yazılır. Büyük İ alfabede yoktur. Ö ve Ü harfleri de bu kategori içinde yer alır.

Türk Alfabesindeki Ünsüz Harfler

Ünsüz harfle kaç tanedir noktasında sayının 21 olduğunu görmekteyiz. Türkçe alfabeye baktığımız zaman 21 tane ünsüz harf olduğunu görmekteyiz. Bunlar; B, C, Ç, D, G, Ğ, H, J, K, L, M, N, P, R, S, Ş, T, V, Y, Z şeklindedir. Büyük ve küçük yazımı arasında çok büyük bir fark yoktur. Klasik olarak bilinen Latin alfabesi ile karşılaştırıldığı zaman daha değişik karakterler barındırmaktadır. G harfi, Roma devleti zamanında bulunmuştur. Ancak bu alfabe içinde Ğ olarak bilinen bir harf söz konusu değildir. Buna ek olarak Ç harfi de bize özgüdür. Hatta Osmanlı Devleti zamanında Arap alfabesine böyle bir harf eklenmiştir. Ş harfi de farklı bir ünsüzdür.

Türklerin Tarih Boyunca Kullanmış Olduğu Alfabeler

Sessiz harfler, alfabenin değişmeyen öğelerinden birisidir. Sadece günümüzde kullanılan abeceye özgü değildir. Daha önce Türklerin kullanmış olduğu alfabelerde de göze çarpmaktadır. Türkler; Göktür, Uygur, Soğd, Kiril, Arap ve son olarak Latin alfabesini kullanmışlardır. Hazar Türklerinin, Musevi oldukları için İbrani alfabesini kullandıkları bilinmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*