Homepage / Genel / Alfabesi En Az Olan Ülke
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Alfabesi En Az Olan Ülke

Dünyada kullanılan alfabeler geçmişten günümüze değişiklik göstermiştir. Dünyada konuşulan sayısız farklı dil bulunmaktadır. Her milletin kendi dil yapılarına uygun olan harfler olmalıdır dolayısıyla her milletin kendine has bir alfabeli olmalıdır. Örnek verecek olursan İngiltere ve Türkiye bu iki ülke de latin alfabesini kullanmaktadır. Ancak Türk alfabesinde ı harfi varken İngiltere alfabesinde ı yoktur. Aynı şekilde İngiltere alfabesinde w harfi varken Türk alfabesinde yoktur. Bu yüzden her toplumun kendi dil yapılarına özgü alfabeleri vardır.

Alfabeler dünya üzerinde harfler ya da şekillerden oluşmaktadır. Bildiğiniz gibi Çin alfabesi şekillerden oluşmaktadır ve alfabelerinde sayısız şekil bulunmaktadır. Çince dünyadaki en zor dil olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni ise alfabelerinde binlerce şekil bulunmasından dolayı öğrenmenin zor olmasıdır.

Dünyada Kullanılan Alfabeler

Dünyada çok sayıda alfabe kullanılmaktadır. Hemen hemen her ulus kendilerine özel bir alfabe kullanmaktadır. Uzak Doğu ülkeleri kendilerine özgü şekillerden oluşan alfabeler kullanmaktadırlar. Çinlilerin, Japonların ya da Korelilerin kendilerine özgü şekillerden oluşan alfabeleri bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinde ise daha çok Latin alfabesi kullanılmaktadır ancak her ülke Latin alfabesini kendi milletine göre uyarlamıştır.

Çin Alfabesi Kaç Harftir?

Çin alfabesi kaç harftir? Sorusunun yanıtı bulunmamaktadır. Çünkü Çin alfabesi şekillerden oluştuğu için harf sayısı bulunmamaktadır. Çince dünyada en çok şekilden oluşan alfabesi olmasına rağmen şekiller harf olarak sayılmadığı için dünyanın en uzun alfabesi olarak kabul edilmez. Aynı şekilde Japonları alfabesi de şekillerden oluştuğu için dünyanın en çok harfli alfabesi olarak kabul edilemez.

Dünyanın En Kısa Alfabesi

Hawai Alfabesi 12 harf ve bir de kesme işareti ile 13 harften oluşan bir alfabedir. Kesme işareti onların alfabesinde okina olarak bilinmekte ve kelimelerin arasına koyulduğunda kelimelerin anlamını değiştirdiği için harf kabul edilmektedir. Hawai alfabesinde A, E, I, O, U, H, K, L, M, N, P, W ve ‘ harfleri bulunmaktadır. Bu alfabeye göre iki sessiz harf yan yana gelememektedir ve her kelimenin son harfi sesli ile bitmektedir. Dünya’nın en uzun alfabesi ise 74 harften oluşan alfabe olan Kamboçaya alfabesidir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*