Homepage / Genel / Alfabesi En Uzun Olan Ülke
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Alfabesi En Uzun Olan Ülke

Tüm alfabeler arasında dünyanın en çok harfli alfabesi olarak kabul edilen alfabe Kamboçya alfabesidir. Bu alfabe 74 harften oluşan bir alfabedir. Dünyanın en uzun alfabesi olma özelliği ile de Guines Rekorlar kitabına adını yazdırmıştır.

Dünyanın en az harfli alfabesini ise Bougainvilla adasında yaşayan yerliler kullanmaktadır. Bu yerlilerin 11 harften oluşan bir alfabe kullandıkları bilinmektedir.

Hawaii ülkesi ise 12 harf ve 1 kesme işaretinden oluşan toplam 13 harfli Hawaii alfabesi kullanmaktadırlar. Bu alfabede A, E, I, O, U, H, K, L, M, N, P, W ve ‘ harfleri bulunmaktadır. Kesme işareti kelimenin anlamını değiştirdiği için o da bir harf sayılmaktadır. Aynı zamanda Hawaii alfabesinde iki sessiz harf yan yana kullanılmaz. Kesme işaretine okina denir ve okina da bir sessiz harf sayılır. Kelimelerin sonu ise mutlaka sesli harf ile biter.

Kamboçya Alfabesi

Dünyada kullanılan alfabeler arasında en uzunu olarak kabul edilen alfabe Kamboçya Alfabesidir. Kamboçya alfabesi 74 farklı harften oluşmaktadır.

Aslında Çin alfabesinde binlerce farklı karakter olmasına rağmen şekillerden oluşan bir alfabe olduğu için harf olarak sayılmaz ve bu yüzden en uzun alfabe sıralamasında yer alamaz.

Çin Alfabesi

Çin alfabesinin kökeni 3500 yıllık bir geçmişe dayanır. Bu alfabeye göre her kelime için bir sembol bilmek gerekir. Bu yüzden Çin alfabesi kaç harften oluşur? Sorusu doğru bir soru olmayacaktır. Bunun nedeni Çin alfabesinin harflerden değil sembollerden oluşmasıdır. Çin alfabesi binlerce farklı sembolden oluşur. Günlük konuşma dili için 4000 farklı sembolü tanımak gerekir. Çin alfabesi ile oluşturulmuş bir kitabı okumak için ise 10 000 farklı sembolü tanımak gerekir. Bu yüzden Çince öğrenmek oldukça zor olarak bilinir.

Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler

Latin alfabesi kullanan ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. 23 harften oluşan Latin alfabesine bazı ekleme ve çıkarmalar yaparak Türklere özgü 29 harften oluşan bir alfabe elde edilmiştir. Birçok Avrupa ülkesi de Latin alfabesini kendi dillerine uyarlamışlardır. Orta Doğu ülkelerinde ise kendilerine has şekillerden oluşan alfabeler kullanılmaktadır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*