Homepage / Genel / Alfabesi Farklı Olan Ülkeler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Alfabesi Farklı Olan Ülkeler

Alfabeler ve harfleri her ulusa özgü farklılıklar gösterse de temelde toplam 14 farklı yazı sistemi bulunmaktadır. Bu 14 yazı sistemi ile Dünyadaki bütün diller yazılabilmektedir. Bu yazı sistemlerinden bazılarını inceleyelim.

Latin Alfabesi

Latin alfabesi günümüzde Türkiye’de de kullanılan alfabedir. Bu alfabeyi birçok Avrupa ülkesi kullanmaktadır. Ayrıca ABD, Kanada, Güney Amerika ülkeleri ve Afrika ülkeleri de Latin alfabesini kullanmaktadır. Latin alfabesi dünya üzerinde en çok kullanılan yazı sistemidir.

Çin Alfabesi

Çin alfabesi eski alfabeler içinde günümüzde de hala kullanılan alfabelerdendir. Çin yazı sistemi karakterlerden oluşur. Dünyada en fazla kullanılan ikinci yazı sistemidir.

Arap Alfabesi

Türkler de İslamiyet’in kabulü ile Arap alfabesini uzun yıllar kullanmışlardır. Cumhuriyetin ilanından sonra okuma yazma oranını arttırmak amacı ile yapılan harf devrimi ila Latin alfabesine geçilmiştir.

Arap alfabesi sağdan sola doğru birleştirilerek yazılan bir alfabedir. Bu alfabeyi Arap ülkeleri ve Ortadoğu ülkelerinden bazıları kullanır. Ayrıca Çin’de yaşayan Müslümanlar ve orta ve kuzey Afrika’da bulunan bazı ülkelerde de Arap alfabesi kullanılmaktadır. Dünya üzerinde en çok kullanılan üçüncü yazı sistemidir.

Devanagari Alfabesi

Bu alfabe Hindistan’da kullanılır. Hindistan nüfusunun fazla olmasından dolayı en çok kullanılan yazı sistemlerinden biri olarak yerini almıştır.  Bu alfabeye Nagari de denilmektedir. Soldan sağa doğru yazılan bu alfabe günümüzde Nepal ve Hindistan’da kullanılmaktadır.

Farklı Alfabeleri Olan Ülkeler

Alfabe çeşitleri oldukça fazla sayıdadır. Alfabesi farklı olan ülkeler arasında Japonya bulunur. Japonya’nın karakterlerden oluşan kendine özgü alfabesi bulunmaktadır. Hindistan’da da farklı alfabeler kullanılmaktadır. Slav ülkelerinde kullanılan Kiril alfabesi Orta Asya Türk devletleri üzerinde de kullanılmaktadır. Kore’de ise Hangul alfabesi kullanılmaktadır. Tayland’da da Tay Alfabesi kullanılmaktadır ve bunun gibi daha birçok alfabe dünya üzerinde yer almaktadır.

Dünyadaki alfabe çeşitleri arasından fazla kullanılan alfabe Latin alfabesidir. Dünya üzerinde 4.9 milyar insanın Latin alfabesi kullandığı bilinmektedir. Latin alfabesi ile dünya ülkelerinin birbirleri ile iletişim kurmaları da kolaylaşmıştır. Latin alfabesinin öğrenimi de kolay olduğu için birçok dünya ülkesi bu alfabeyi benimsemiştir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*