Homepage / Genel / Alfabesi Olan İlk Türk Devleti Hangisidir?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Alfabesi Olan İlk Türk Devleti Hangisidir?

İlk milli alfabeyi kullanan Türk devleti Göktürk devletidir. Göktürk devleti tarihte ilk defa adında Türk kelimesini kullanan devlettir. Göktürkler milliyetçi özelliklerini Türklere özgü bir alfabe kullanarak da göstermişlerdir. Göktürk alfabesi 38 harften oluşur. 34 sessiz harf ve 4 sesli harf bulunmaktadır.

Kendilerine ait alfabe kullanan Türk devleti Göktürkler Yenisey ve Orhun yazıtları dışında yazma serlerde de Göktürk alfabesini kullanmışlardır. Tarihte Türk toplumları tarafından kullanılan ilk alfabe olan Göktürk alfabesi Göktürk devletlerinin dışında Avrupa’ya göç eden Türkler ile birlikte Avrupa kıtasına da kullanıldığı bilinmektedir. Bulgarlar, Hazarlar, Peçenekler ve Sekeller tarafından da ilk Türk alfabesi olan Göktürk alfabesi kullanılmıştır.

Göktürk Alfabesi

İlk Türk alfabesini oluşturan devlet Göktürklerdir. Göktürk devleti zamanında dikilen Göktürk Kitabelerinde bu alfabenin kullanıldığı bilinmektedir. Göktürk alfabesinin ilk kullanıldığı yer Yenisey Yazıtları olarak kabul edilmektedir. Yenisey yazıtlarında henüz tam geliştirilmemiş olan Göktürk alfabesi Göktürk Kitabelerinde Danimarkalı Türkolog Wilhelm Thomsen tarafından çözülmüştür.

Göktürk yazıtlarının bir tarafı Çince yazılmış olup bir tarafı yıllarca çözülmeye çalışılmıştır. 1893 yılında Thomsen bu yazıyı çözerek Türklere ait bir alfabe ile yazıldığını açıklamıştır. Eski Türkçe dili ile yazılmış olan bu yazıtların Kültigin ve Bilge Kağan tarafından diktirildikleri de bilinmektedir.

Alfabesi olan Türk devletlerinin sıralanışı..

Göktürk Alfabesinin Özellikleri

Alfabesi olan Türk Devletleri arasından Göktürkler kendi alfabelerini kullanmışlardır. Bu alfabe 38 harften oluşmaktadır. 4 sesli, 26 sessiz ve 8 birleşik harften oluşmaktadır. Harfler birbiri ile birleştirilmeden ayrı olarak yazılmaktadır. Sağdan sola doğru yazıldığı bilinmekte olup satırlar yukardan aşağı doğrudur. Alfabenin kökeni Türkler için oldukça önemli olan ok ve yay sembollerinden türetildiği düşünülmektedir.

Kendilerine Ait Alfabe Kullanan Türk Devletleri

Kendilerine ait alfabe kullanan Türk devletlerinden birisi de Uygurlardır. Uygurlar kurulduklarında Göktürk alfabesinin kullanmaktaydılar. Daha sonra kendilerine ait Uygur alfabesini oluşturdular. Uygur alfabesi 3 sesli ve 15 sessiz olmak üzere toplam 18 harften oluşmaktadır. Uygur alfabesi de Göktürk alfabesi gibi sağdan sola doğru yazılır. Ayrıca Uygur alfabesi harfler birleştirilerek yazılan bir alfabedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*