Homepage / Alfabeler / Arap Alfabesi İle Latin Alfabesi Arasındaki Farklar
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Arap Alfabesi İle Latin Alfabesi Arasındaki Farklar

Latin alfabesinin Arap alfabesinden farkları son derece fazladır. Çünkü iki abeceye baktığımız zaman hem ses hem de şekil açısından çok büyük değişikliklerin olduğunu görmekteyiz. Arap alfabesi mi Latin alfabesi mi sorusu, bu anlamda çok sık gündeme gelmektedir. Fonetik ve konuşulan sözcüklerin karşılığının tam olarak ifade edilmesi, Latin alfabesi ile çok daha kolay olmuştur. Bunun yanı sıra dili öğrenme noktasında Arap harflerinin zor olduğunu söylemek gerekmektedir.

Arap Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Arap alfabesi, bu millet tarafından kurulan devletlerin tümünde kullanılır. Buna ek olarak Arap olmayan ülkelerin de tercihi olmuştur. Arap alfabesi kaç harf sorusu, cevabı merak edilen bir husustur. 28 harften oluşan bu abece, son derece eski dönemlere dayanmaktadır. Tıpkı Latin alfabesinde olduğu gibi çıkış noktası yine Fenike alfabesidir. Fenike alfabesinin Nebati abecesini etkilemesi, Arap alfabesini ortaya çıkarmıştır. Emeviler döneminde çok geniş bir yayılma alanı bulmuştur. Latin alfabesinden sonra en çok tercih edilen yazı dilidir. Sağdan sola doğru yazılmıştır. Arap yarımadası ve Afrika’nın kuzeyinde yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Latin Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Eski Latin alfabesi olarak bilinen harfler topluğu, birçok değişik karakterden oluşmuştur. Roma devleti tarafından bulunan alfabenin kökeni aslında Yunan medeniyetine kadar uzanmaktadır. Romalılar bu alfabeyi almış ve milattan önce 7.yüzyılda kullanmaya başlamışlardır. Ancak alfabe sürekli gelişim ve değişim göstermiştir. İlk olarak alfabedeki Yunan medeniyetinden geçme 4 harf atılmıştır. Bunların yerine S ve F harfleri koyulmuştur. Daha sonra Z ile Y harfleri de alfabe içindeki yerini almıştır. Son olarak G harfinin bulunması ile bugünkü alfabe ortaya çıkmıştır.

İki Alfabenin Farklılıkları Nelerdir?

Arap alfabesi Türkçeye uygun mu sorusuna çok değişik cevaplar verilse de, ağırlıklı görüşün uygun olmadığı şeklinde dile getirildiğini belirtmek lazım. Latin alfabesi 23 harflidir. Arap alfabesinde ise 28 harf bulunur. Latin harflerinin bir kısmı ünlüdür. Arap harflerinin hepsi ünsüz olarak dikkat çeker. Latin abecesi soldan sağa doğru yazılırken, Arap alfabesinde tam tersi bir durum vardır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*