Homepage / Genel / Arapça Alfabe Kullanan Ülkeler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Arapça Alfabe Kullanan Ülkeler

Arapça alfabe kullan devletler arasında dünyanın gelişmiş pek çok ülkesi de yer almaktadır. Günümüzün en çok konuşulan dillerinden biri kabul edilen Arapça Sami dillerinden biridir. Aynı zamanda kutsal kitap Kuran’ın yazı dili olmasından dolayı da dini anlamda önemi büyüktür ve kutsal dili anlamak isteyen Müslümanlar Arapça öğrenmek istemektedir. Coğrafi olarak ele aldığımız zaman Arapça konuşulan ülkeler körfez, Kuzey Afrika bölgeleridir.

Arap Alfabesi Nasıl Türemiştir?

Latin alfabesinden sonra dünyada en çok kullanılan yazı sistemi olan arap alfabesi, Fenike alfabesinden türemiş bir yazı sistemidir. Nebati yazısından gelişmiş olan bu alfabede 28 ünsüzün 22 tanesi Nebati alfabesinden gelmedir. Geriye kalan altı ses tamamen Arapçaya özgüdür. İslamın kabul edilmesiyle uzun yıllar Tükler tarafından da kullanılan arap alfabesi harf devriminden sonra kullanılmamıştır.

Arapça Konuşulan Yerler ve Nüfus Dağılımı Nasıldır?

Arap alfabesi kullanan insanların nüfus olarak değeri ölçüldüğü zaman 2016 verilerinden bahsetmek mümkündür. 30 lehçe düşünüldüğü zaman Arapça konuşan kişi sayısı 420 milyon olarak karşımıza çıkar. Arapça konuşan ülkeler hangileridir sorusuna cevap vermek gerekirse nüfus olarak incelendiğinde karşımıza çıkan ülkeler şunlar olacaktır:

 • Mısır (82 milyon)
 • Cezayir (39.2 milyon)
 • Sudan (38 milyon)
 • Irak (33 milyon), Fas (33 milyon)
 • Suudi Arabistan (28.2 milyon)
 • Yemen (24.5 milyon)
 • Suriye (22.5 milyon)
 • Tunus (10.9 milyon)
 • Birleşik Arap Emirlikleri (9.3 milyon)
 • Ürdün (6.4 milyon)
 • Libya (6.2 milyon)
 • Lübnan (4.5 milyon)
 • Filistin (4.1 milyon)
 • Moritanya (3.9 milyon)
 • Umman (3.6 milyon)
 • Kuveyt (3.3 milyon)
 • Katar (2.2 milyon)

Arapça’nın Diğer Dillere Olan Etkisi Nedir?

Arap alfabesi özellikleri anlamında incelendiğinde farklı lehçeleri de etkilediği görülmüştür. Özellikle Türkçe, Hintçe, Boşnakça dillerini etkileyen Arapça’nın İngilizce’ye de etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Türkçe’yi incelediğimiz zaman çok sayıda Arapça kökenli kelime bulmak mümkündür. Cevap, akıl, kitap gibi çok sık kullandığımız kelimeler aslında Arapça’ya dayanmaktadır. Arap islam alfabesi aslında dünyanın öğrenmesi en zor alfabelerinden biridir. Ayrıca hat sanatını en güzel yansıtan alfabe olması dolayısıyla da önemli bir yere sahiptir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*