Homepage / Alfabeler / Arapça Alfabe Nasıl Okunur?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Arapça Alfabe Nasıl Okunur?

Arap alfabesinin okunuşu latin alfabesi gibi alfabelerden oldukça farklıdır. Kelimeler sağdan sola doğru okunurken rakamlar da soldan sağa doğru yazılır. Ortadoğu merkezli geniş bir alana yayıldığını söyleyebileceğimiz Arap alfabesi latin alfabesinden sonra en çok kullanılan yazı sistemi olarak kabul edilmektedir. Nebati yazısından 22 tane ünsüzü doğrudan alan arapça  geriye kalan 6 ses ile beraber dünyaya hakim bir yazı sistemi olmuştur.

Arap Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

  • Arapça harfler yazılışı bakımından sağdan sola doğru olarak okunmalıdır.
  • Temel ve küçük harf ayrımı bulunmaz.
  • Noktalama işaretlerinde keskin kurallar belirlenmemiştir.
  • Arap harfleri yazıldığı yere göre değişiklik gösterebilir. Yazının başında farklı, ortasında farklı, sonunda daha farklı yazılabilir.
  • Dal, zel, re gibi bazı harfler kendisinden sonra gelen harfle birleşmez.
  • Arapça harflerin okunuşu ve yazılışı incelendiğinde seslerin uzun kullanımlara sahip olduğunu görebilirsiniz.
  • Ö ve O harfleri arap alfabesinde yoktur ve yalnızca üç tane sesli harf bulunur.

Arap Alfabesinin Kullanıldığı Diller Hangileridir?

Arapça harfler okunuşu ve yazılışı bakımından son derece zor olduğu için dünyanın en zor alfabelerinden de biri kabul edilmektedir. Günümüzdeki toplumlara bakıldığı zaman arap alfabesinin kullanıldığı diller arasında Irak bölgesinde Kürtçe ve Türkmence başta gelmektedir. İran bölgesinde kullanılan Farsça da Arapçadır. Azeri Tükrçesi, Beluci ve İran bölgesindeki diğer bölgesel dillerin de alfabesi Arapçadır.

Dari dili, Peştu, Özbek.e ve Tacikçe de Farsça’nın bir kolu olduğu için Arap alfabesini kullanmaktadır. Çin’de uygurca da arap alfabesinin kullanıldığı diller arasındadır. Kırgızca dili Çin bölgesinde arap harfleri kullanılarak yazılmaktadır. Güney Asya bölgesine baktığımız zaman Urduca, Pencapi ve Peştu gibi dillerin de arap harfleriyle yazıldığını görebiliriz.

Arap Alfabesinin Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Arapça harfler nasıl yazılır ve nasıl okunur bilmek için tarihsel sürecini de bilmek gerekir. 2. Ve 4.yüzyıllar arasında oluşturulan Nebati yazısından geliştirilen Arap alfabesi günümüzdeki en eski örneklerini ise MS. 6.yüzyılda vermiştir. 28 ünsüzden oluşan bu alfabe 22 adet harfi Sami alfabesinin seslerinden almıştır ve 6 tanesi Arapçaya özgü harflerdir.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

One Comment

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*