Homepage / Alfabeler / Arapça Alfabe Nasıl Yazılır?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Arapça Alfabe Nasıl Yazılır?

Arap alfabesi yazımı bakımından latin alfabesine kıyasla daha zor ve öğrenilmesi de daha zahmetli yazı sistemlerinden biridir. Hat sanatını en iyi gösteren alfabe olmasından dolayı özellikle bu sanata düşkün olanların kullanmayı ve öğrenmeyi tercih ettiği alfabe sağdan sola doğru yazılmakta ve okunmaktadır.

Arap Alfabesinin Önemli Özellikleri Nelerdir?

  • Dal, zel, re gibi alfabede bulunan bazı harfler kendisinden sonra gelen diğer harfle birleşme özelliği göstermez.
  • Temel ve küçük harf ayrımı alfabede yoktur.
  • Arapça harflerin okunuşu ve yazılışı anlamında seslerin uzun kullanımları olduğunu görmek mümkündür.
  • Ö ve O harfleri arap alfabesinde bulunmaz. Zaten sesli harf anlamında zengin olmayan alfabede sadece üç tane sesli harf bulunur.
  • Arapça harfler yazılışı ve okunuşu sağdan sola doğru şeklindedir.
  • Noktalama işaretlerinde keskin kurallar yoktur.
  • Aksana bağlı olarak farklı çevirilerde aynı anlam olsa da sesler değişebilir.
  • Harflerin Hareke denilen işaretlerle seslendirilmesi gerekir.
  • Arap harfleri yazıldığı yere göre farklılıklara sahiptir. Harfler yazının başında farklı, ortasında farklı, sonunda daha farklı yazılır.

Arap Alfabesinin Tarihi Nasıldır?

Temeli Nebati yazısına dayanan arap alfabesi MS. 6.yüzyılda ilk eserlerini günümüze ulaştırmış olan bir alfabedir. 28 adet ünsüzle kurulmuş olan bu yazı sisteminde 6 adet harf Arapçanın kendisine özgü harfleridir. Sesli harf anlamında kısır olduğunu söyleyebileceğimiz Arap alfabesi Ortadoğu merkezli bir alana yayılmıştır. Özellikle islam dininin kabul gördüğü coğrafyalarda Kuran’ın anlaşılmasından dolayı kullanılan ve öğrenilen Arap alfabesi, en çok kullanılan yazı sistemlerinden biridir. Türklerin de islamiyete geçişinden sonra uzun yıllar kullandığı bu alfabe 1928 senesinde yapılan harf devriminden sonra bırakılmıştır.

Arapça Konuşan Kişi Sayısının Fazla Olduğu Ülkeler Hangileridir?

Özellikle Ortadoğu bölgesinde çok yaygın olarak kullanıldığını söyleyebileceğimiz Arap alfabesini kullanan kalabalık büyük ülkelerin başında Mısır gelmektedir. 82 milyondan fazla kişinin yer aldığı Mısır en fazla Arapça konuşulan ülkedir. Mısır’dan sonra ikincisırada Cezayir gelmektedir. 40 milyon kişi Arapça konuşmaktadır. Bu iki ülkeyi Sudan ve Suudi Arabistan gibi Arap dünyasında büyük yer kaplayan ülkeler takip eder.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*