Homepage / Alfabeler / Arapça Alfabe Sayılar
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Arapça Alfabe Sayılar

Arapça sayılar ve arapça harfler daha önce bu alfabeyi görmemiş biri için son derece karışık gelecektir. Dünyada öğrenilmesi en zor dillerden biri olan Arapça buna rağmen dünya genelinde çok yaygın olarak konuşulmakta ve latin alfabesinden sonra en çok tercih edilen alfabe olmaktadır. Arapça sayıların yazılış şekilleri de birbirinden çok farklıdır. 1’den 10’a kadar, sonra 1’den 100’e kadar yavaş yavaş öğrenmek akılda kalıcılığını arttıracaktır.

Arap Alfabesinde Öne Çıkan Özellikler Nelerdir?

  • Alfabe içerisinde yer alan harfler kendisinden sonra gelen diğer harfle birleşme özelliğine sahip değildir.
  • Temel ve küçük harf ayrımı diye bir ayrımdan bahsedilemez.
  • Ö ve O harfleri yoktur. Arapça sesli harf anlamında zengin olmayan bir dil olduğu için alfabede üç tane sesli harf bulunur.
  • Arapça okunuşu sağdan sola doğru şeklindedir.
  • Noktalama işaretlerinde keskin kurallar yoktur.
  • Aksana bağlı olarak değişkenlik vardır. Kelimelerde benzer anlam olsa da sesler değişebilir.
  • Harflerin Hareke adı verilen işaretlerle seslendirilmesi gerekir.
  • Arap harfleri yazıldığı yere göre farklı olacaktır. Cümlenin başında farklı, ortasında farklı, sonunda daha farklı yazım şekline sahip olabilir.
  • Arapça harflerin okunuşu ve yazılışı anlamında seslerin uzun kullanımları olduğunu görebilirsiniz.

Arapça Bir ve İki Sayısı Nasıl Yazılır?

Arapça sayılar konusu zorlu fakat alfabeyi öğrenirken öğrenilmesi gereken konulardan biridir. Daima sayılacak olan varlığın isminden sonra gelen bir çoğul halde bulunan bir ismin tekini ayırmak için de kullanılır. Yani çoğul haldeki bir isimle tamlama yapmış olur. Buna ek olarak –den –dan eki gelecektir. Örnek vermek gerekirse –adamlardan biri, kadınlardan biri şeklinde örnek verebiliriz.

İki vurgulama olarak da kullanılabilir ve bir sayısına benzer şekilde sıfat yerine de kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse iki gün, iki saat ve benzeri örnekleri verebiliriz.

3-10 Arası Sayılar Nasıl Kullanılır?

Arapça sayılar 10’a kadar cinsiyet olarak tersine müzekkerleri müennes şeklinde kullanılır. 3 ile 10 arasında sayılan şey sayı ile isim tamlaması gibi kurulur. Sayılan şey de hep çoğul olmalıdır. Tam olarak sayı anlamında belli olmayan şey ise birkaç kelimesiyle ifade edilir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*