Homepage / Alfabeler / Binary Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Binary Alfabesi

Binary Alfabesi Çeviri yapabilmek için Binary kodu öğrenmek gerekir. Anlatmaya temelden başlayalım.

Bilgisayar sistemleri temelde birler ve sıfırlardan oluşan bir numara sistemi kullanılır. Bu sistem Binary sistemi deniz. Türkçe olarak ikili ya da iki tabanlı sayı sistemi olarak adlandırılır. Bbu sistemde sadece bir ve sıfır rakamlarını kullanabiliriz. Bir bu sistemde kullandığımız rakamlara verdiğimiz isimdir. Bu rakamları kendi aralarında dörtlü ya da sekizli olarak gruplayabiliriz. Bu şekilde bir ve sıfırlardan oluşan grupları da kendine özel isimleri vardır. Her bir dörtlü grup nibble olarak adlandırılırken, her bir sekizli grup da byte olarak adlandırılır.

Binary Kodu Öğrenme

Binary kodu öğrenmek için bu sistemin temelini öğrenmeniz gerekmektedir. İşin özünde bazı istisnaları göz ardı edersek günümüzdeki modern bilgisayar sistemlerinde yapılan her şeyin arka planında bu ikili sistem ile çalıştığını söylememiz yanlış olmaz.

Bit, byte, kb, mb, gb, tb olarak büyüyerek devam eder. Bilgisayarda yaptığımız her şeyin özünde Binary olarak ifade edebiliriz. Bu iş için bazı tablolardan yaralanabiliriz. Günümüzde en çok kullanılan tablolardan bir tanesi American Standart Code For İntermation İnterchance kelimelerin baş harfleri alınarak ifade edilen ASCII Tablosudur. Tersten düşünürsek bilgisayarlar arka planda yaptığı işlemlerde birler ve sıfırları kullanıyordu. Ancak buradan çıkan sonuçları insanların anlayabileceği şekilde getirip bize o şekilde yansıması gerekiyor. Bu noktada ASCII tablosu kullanılarak ilgili değişimler yapılır.

Binary Kod Hesaplama

Binary kod hesaplama için Öncelikler birler ve sıfırlardan oluşan kod sistemini ASCII tablosunda çevirmelisiniz. Bu tablo ile çevirerek bizim anlayacağımız dili oluşturacaksınız.

Örneğin ikili sisteminde gördüğünüz rakamlar grubu bizim anlayabileceğimiz hale çevrildiğinde karşımıza uygulama madeni ismi çıkmaktadır. Bilgisayar sistemlerinin kullandığı ikili sayı dışında birçok farklı sayı sistemi daha bulunmaktadır. Binary Kodu Yazıya Çevirme için ASCII tablosundan yararlanarak kodu yazıya dönüştürebilirsiniz.

Binary Kodu Kullanma

Bizim günlük yaşantımızda kullandığımız sistem ise onluk sistem ya da on tabanlı sayı sistemi olarak bildiğimiz İngilizcesi decimal sistem olarak çıkan yapıdır. Burada ise kullanabileceğimiz rakamlar sıfırdan 9 a kadar olan 10 rakamdır. Bu yüzden bu sisteme on tabanlı sayı sistemi denmiştir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*