Homepage / Alfabeler / Bizans Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Bizans Alfabesi

Eski Roma Alfabesi olarak bilinen Bizanslıların kullandığı alfabe Latin Kültürünün temelini oluşturur. Yani roma alfabesi Latin alfabesinin de temelidir. Roma alfabesinin temelinde 23 harf bulunmaktadır. Bu harfler a, b, c, d, e, f, y, h, i, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, v, x şeklinde sıralanmaktadır. Bu harflerden y Yunancadaki g ile Ertüskçe’deki k yı yazma için gamma (y) kullanılıyordu. Roma (Latin) alfabesi şu an dünya üzerindeki birçok ülkede kullanılmaktadır.

Bilimsel araştırmalar ve formüller de roma alfabesi ile yapılmaktadır. Ayrıca kolay öğrenimi sayesinde birçok ülke bu alfabeyi kendi dillerine uyarlamışlardır. Biz Türkler de bu alfabeden q ve x harflerini çıkarıp, ç, ı, ğ, j, ö, u, ü, ş harflerini getirerek kendi dilimize daha uygun hale getirip bu alfabeyi kullanmaya başladık.

Roma Alfabesi

Eski Bizans alfabesi geliştirilerek günümüzde dünyada en fazla kullanılan dil haline gelmiştir. Roma alfabesi milattan önce yetmiş birinci yüzyıldan beri kullanılmakta olup bu alfabe Eski Yunan alfabesinin geliştirilerek oluşturulduğu düşünülmektedir.

Yunan alfabesi ile Ertüsk alfabesinden etkilenerek oluşturulmuş bu alfabe sentez sonucu ortaya çıkmıştır. Roma alfabesinde Yunan alfabesinde bulunan 4 harf bulunmamaktadır. Ayrıca yunan alfabesinde bulunmaya f ve s harfleri Ertüsk alfabesinden alınarak Roma alfabesine eklenmiştir. Bu şekilde 23 harften oluşan bir alfabe ortaya çıkarılmıştır. Ve bu alfabeyi Türkiye gibi daha birçok ülke kendi diline uygun ekleme ve çıkarmalar yaparak kullanmaktadır.

Roma Alfabesinin Özellikleri

Roma alfabesi eski Yunan alfabesi temel alınarak oluşturulmuş bir alfabedir. Bu alfabe ile oluşturulan kelimelerde heceyi vurgulamak için vurgu imi kullanılır. Ancak bu vurgu imi cümlenin anlamını değiştirmez, sadece kelimedeki heceyi vurgulamak için kullanılır.

Roma Alfabesinde Rakamlar

Roma alfabesinde 3 temel rakam vardır ve tüm sayılar bu rakamlar ile oluşturulur. Bu rakamlar bir, beş ve on rakamlarıdır. Bir rakamı I olarak gösterilir, 5 rakamı V olarak ve 10 sayısı da X olarak gösterilir. Bu sayıların sağına yazılanlar toplanır, soluna yazılanlar ise çıkarılır. Mesela IV dört rakamını temsil ederken VI altı rakamını temsil eder. Mesela 16 sayısı XVI olarak gösterilirken 19 sayısı da XIX olarak gösterilir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*