Homepage / Alfabeler / Bodo Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Bodo Alfabesi

Bodo alfabesi, 32 harfli bir alfabedir. Telemprimör kullanılarak telgraf ya da telsiz telgraf haberleşmelerinde kullanılan bir alfabedir. Alfabedeki haberleşme işaretleri, onları belirtmek amacıyla tasarlanmış olan 5 farklı işaretin farklı şekillerde yollanması ile karşı tarafa bildirilir.

Bu sistem ve haberleşmeyi sağlamak için kullanılan makine, Emile Baudot tarafından geliştirilmiştir. Sistemin adı da aslında Baudot alfabesi ya da kodu olarak geçer, mucidinin soyadını almıştır. Türkçede bazen orijinal haliyle yani Baudot alfabesi olarak bazı durumlarda ise okunuşunun yazılı hale getirilmesiyle Bodo alfabesi olarak geçmektedir.

Tam adı Jean Maurice Emile Baudot olan Fransız mühendis, eğitimini tamamladıktan sonra ve 24 yaşında bulunduğu sırada Paris Telgraf İdaresi’nde çalışmaya başlamıştı. Bu yıllarda verici telgraf cihazı kullanılarak ve mors alfabesinden yararlanarak, tek hat üzerinden karşı taraftaki alıcıya mesajlar gönderiliyordu. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan David Edward Hughes tarafından icat edilmiş olan alıcı aygıt ise karşı tarafta bulunuyordu. Bu aygıtın görevi mors kodu olarak gönderilen işaretleri, Latin alfabesinde kullanılan rakamlara ve harflere dönüştürmekti. Tabi bu dönüşümü yaparken mesajı da yazıyordu. Emile Baudot bu iki ayrı sistemi bir araya getirmeyi düşündü. Böylece telgraf haberleşmesini daha hızlı bir şekle getirebilecekti. Bu sırada Mors alfabesi yerine de başka bir kodlama sistemi geliştirmesi gerekiyordu.

Bodo alfabesi ve kullanılan sistem, mors alfabesi ve sistemi nedeniyle yaşanan zaman kayıplarını önlemek amacıyla tasarlanmıştı.

Bodo alfabesi ve kullanılan sistem, mors alfabesi ve sistemi nedeniyle yaşanan zaman kayıplarını önlemek amacıyla tasarlanmıştı.

Baudot tarafından geliştirilen sistemin patenti 1974 yılında alınmış. Bu alfabede yer alan işaretleri, karakterleri belirtmek üzere 5’li bir grubun kullanılması ise tesadüf değildir. Bu şekilde 32 harften, karakterden oluşan alfabenin bütün işaretlerini belirtmek mümkün oluyordu (2*2*2*2*2=32. Yani 25, 32 harfi belirtmek için yeterli permütasyonu oluşturuyordu, 32 harfin tamamı yazılabiliyordu). Açık ve kapalı sinyallerden oluşan işaretlerin, sinyallerin sıralarını değiştirerek tüm harfleri yazmak ve mesajı iletmek mümkündü. Karakterleri ayırmak amacıyla boşluk bırakmak da gerekmiyordu. Dolayısıyla mors alfabesinin kullanımı nedeniyle yaşanan vakit kayıplarının da önüne geçilmiş oluyordu. Baudot bu alfabeyi kullanarak mesaj göndermek için geliştirdiği cihazı sol elin iki parmağı ve sağ elin üç parmağı kullanılacak şekilde tasarlamıştı. Operatörler bu cihazı kullanarak ve Baudot alfabesinden faydalanarak, dakikada 30 kelime kadar yazabiliyorlardı.

Bu sistemde bulunan Baudot dağıtıcısı, döner halde bulunan bir çarkın farklı dilimlerini değişik sinyallere ayırmıştı. Hem alıcı istasyonda hem de mesajı gönderen verici istasyonda aynı sistem bulunuyordu. Böylece çarktaki dilim sayısına bağlı olarak, birden fazla mesajın gönderilmesi, aynı anda girilen mesajların dağıtıcı tarafından düzenlenen sıraya göre yollanması mümkün oluyordu. Telgraf haberleşmesini kolaylaştıran bu sistem ve Baudot alfabesi, o dönemin en hızlı haberleşme şekli olan telgraf haberleşmesi için çok önemli bir gelişmeydi. Hatta 1927 senesinde toplanan Uluslararası Telgraf Komitesi’nde alınan kararla, Emile Baudot’un anısına saygılarını gösterme amacıyla, telgraf iletişiminde, haberleşmesinde kullanılmakta olan hız biriminin ‘baud’ adı ile anılması kararlaştırılmıştı. Dolayısıyla adı günümüzde Mors alfabesi kadar bilinmeyen Bodo alfabesi ve beraberindeki sistem, 19.yüzyıl hatta 20.yüzyılın başı olarak görülen yıllarda çok önemli bir gelişme olarak kabul ediliyordu.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*