Homepage / Alfabeler / Bulgar Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Bulgar Alfabesi

Bulgar Alfabesi Ile Isim Yazma için alfabedeki harfler ve karşılıkları öğrenilmelidir. 30 harften oluşan bulgar alfabesinde harfler şu şekildedir. а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ъ  ь ю я Bulgar alfabesinin küçük harfleridir. Bulgarca el yazısı harfler şu şekildedir:

А : A,  Б : B,  B : V,  Г : G,  Д : D,  Е : E,  Ж : J ,  З : Z,  И : İ,  Й : Y ,  К : K,  Л : L,  М : M,  Н : N,  О : O,  П : P,  Р : R,  С : S,  Т : T,  У : U,  Ф : F,  Х : H,  Ц : TS / TZ,  Ч  : Ç,  Ш : Ş,  Щ : ŞT,  Ъ : I ,  Ь : Sertlik işareti (ermalık)  ,  Ю : YU,  Я : YA

Bulgar Alfabesinin Özellikleri

Bulgar alfabesinde C harfi bulunmamaktadır. C sesini yazarken D ve J harflerini yan yana yazarak bu sesi oluştururlar. Mesela Bulgarca isim yazılışı için örnek verecek olursak Cansu kelimesini Djansu olarak yazarlar ya da Cemil kelimesini DJemil olarak yazarlar.

Bulgar Alfabesinin Kökeni

Bulgar alfabesi iki kardeşin çok iyi bildikleri lehçeleri ile ortaya koydukları bir alfabedir. Kiril ve Metodiy adındaki iki kardeş mükemmel lehçelerine dayanarak ortaya yepyeni orijinal bir alfabe çıkarmışlardır. Her sese karşılık bir harf bulmuşlardır ve Bulgar dilinin belirgin özelliklerini kapsamayı da başarmışlardır. Bulgarca kelimeler ve okunuşları bu alfabe ile tam olarak anlam kazanmıştır.

Bulgar Edebiyatı

Atanas Nakovski, Legenda Ya Sibin, Ivan Kondarev ve Yordan Radiçkov gibi ünlü isimler Bulgar alfabesi ile ortaya muazzam eserler çıkarmışlardır. Ülkemizde de birçok üniversitede Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümü bulunmakta olup öğrenciler tarafından okunmaktadır. Bulgar alfabesi ile oluşturulmuş eserlerin okutulması için Bulgar alfabesi de bu okullarda öğretilmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*