Homepage / Alfabeler / Burma Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Burma Alfabesi

Burma, Birmanya ya da Myanmar olarak bilinen ülke Güneydoğu Asya’da bulunan küçük devletlerden bir tanesidir. Küçük bir ülke derken Asya ölçütlerine göre küçük bir ülke sayılabileceğini belirtmek gerekir. Yoksa ülkenin resmi dili olan Burmaca ya da Myanmar dili, 32 milyon kişinin anadili durumundadır. Ayrıca ülkede yer alan azınlıklar tarafından da ikinci dil olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu dili yazmak için kullanılan Burma alfabesi de azımsanamayacak sayıdaki insan tarafından kullanılan bir alfabe durumunda bulunmaktadır.

Burma alfabesini 30 milyon kişinin üzerinde bir topluluk kullansa da Unicode sorunu olan ve yabancılar tarafından anlaşılmakta, algılanmakta zorluk çekilen bir alfabe olduğunu belirtmek gerekir. Alfabede kullanılan harfler birbirlerine çok benzedikleri ve yazılırken el yazısını andıran bir stilde yazıldıkları için yabancıların öğrenmesi ve kullanması zor olan bir alfabe olduğu söylenebilir. Eski Moğollar ve Hintliler tarafından ‘Altınlar ülkesi’ olarak tanımlanan Burma, günümüzde oldukça geri kalmış ve halkı yoksullukla pençeleşen bir ülke durumunda bulunuyor. 1989 yılından beri ülkeyi yöneten askeri cunta çeşitli çekişmeler ve anlaşmazlıklar neticesinde ülkeyi dünyaya kapalı bir ülke durumuna getirmiş gibi görünüyor. Hatta bu yönetim tarafından ülkede bulunan en büyük etnik grup olan Myanma ismine dayanarak ülkeye verilen Myanmar ismi birçok ülke tarafından kabul edilmiyor, tanınmıyor. Eski İngiliz sömürgelerinden birisi olan ülkenin yeni ismi Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilse de, tanınsa da birçok ülke yönetimdeki cuntayı onaylamamak adına bu ismi kabul etmiyor. Sonuç olarak ülkede gelişme yönünde bir hareket de görmek mümkün olmuyor. Kullanışsız bir alfabe olan Burma alfabesinin yerine dünya ile uyumlu yeni bir alfabe hazırlama olanağı da ortadan kalkmış bulunuyor.

Burma alfabesi temel olarak 33 ünsüz harften meydana gelmektedir.

Burma alfabesi temel olarak 33 ünsüz harften meydana gelmektedir.

Burma alfabesi soldan sağa doğru yazılan bir alfabedir. Bu alfabenin kullanıldığı ilk örnekler ise 10 – 11. yüzyıllar civarında yapılmıştır. Bu alfabenin Pali ve Sanskrit dillerini yazmak için kullanıldığı da görülebilir. Karen dilleri ve Mon dili de Burma alfabesi ile yazılan dillere örnek olarak gösterilebilir. Alfabenin anlaşılmasının güç olmasının sebebi harflerin neredeyse tamamının yuvarlak biçimde, yuvarlak karakterde yazılmasından kaynaklanır. Aynı şekilde rakamlar da benzer bir yazı karakterine sahiptir.

Burma dili ya da Myanmar dili olarak bilinen dil Çin-Tibet dilleri ailesinde bulunmaktadır. Bu ailenin alt kolu olan Tibet-Birman dilleri içinde yer alan bir dildir. Burma dili analitik ve tonlu bir dil olarak bilinir. Bu dili yazmak için kullanılan burma alfabesi ise bir hece alfabesi görünümündedir. Her harf bir doğal sesliye sahiptir. Ton dillerinde yüksek ya da düşük tonlar gibi farklı tonlar kullanıldığından, burma dilini öğrenmek ve konuşmak da Burma alfabesini öğrenmek kadar zor olabilir. Temel olarak 33 ünsüz harften oluşan alfabenin kullanımının zorlaşmasının nedenlerinden biri olarak da Burma dilinin bu yapıya sahip olması gösterilebilir.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*