Homepage / Alfabeler / Cavi Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Cavi Alfabesi

Cavi alfabesi, Güneydoğu Asya dillerini yazılı hale getirmek için kullanılan ve Arap alfabesinin bu amaçla uyarlanmış olan şekli olarak tarif edilebilir. Cavi kelimesi, Cava adasının Arapça söylenişi olan Jawah kelimesinden türetilmiştir ve bu bölgede yaşayan insanları ifade etmek için de kullanılır. Cavi alfabesi sadece Brunei’de resmi alfabe olarak kullanılmaktadır. Malezya’da kullanılan asıl alfabenin alternatifi olarak da kullanılmaktadır. Malay dilini yazmak amacıyla kullanılan asıl alfabe Rumi olarak bilinmektedir ve Latin harflerinden uyarlanmıştır. Ama ülkede her iki alfabe ile yazılmış olan yazıları ya da tabelaları görmek mümkündür. Bu iki ülkenin kâğıt paralarının arka yüzlerinde de Cavi alfabesi kullanarak yazılmış olan yazılar yer almaktadır.

Cavi alfabesi günümüzde Malayca, Minangkabau dili, Tayca, Açece, Banjar dili, Tausug dili gibi birçok Güney Asya dilini ve daha fazlasını yazılı hale getirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ama daha çok bu bölgede bulunan Müslüman toplulukların dini işlerinde kullandıkları bir alfabe durumundadır. Güneydoğu Asya’da İslamiyet yayılmadan önceki dönemlerde Grantha alfabesi ve Vatteluttu alfabesi kullanılıyordu. Bu alfabeler birçok Güney Asya dilini yazmak için kullanılan alfabelerdi. Bölgede İslamiyet yaygınlaşmaya başladıktan sonra ise bu alfabelerin kullanımı durdu. Bu alfabelerin yerine Arap alfabesinden uyarlanmış olan Cavi alfabesi kullanılmaya başladı. Tarihte bu bölgede hüküm sürmüş olan ve resmi olarak Cavi alfabesini kullanmış olan devletler arasında Malakka Sultanlığı, Pattani Sultanlığı, Açe Sultanlığı, Sulu Sultanlığı, Johor Sultanlığı, Ternate Sultanlığı gibi isimler bulunmaktadır.

Cavi alfabesindeki harfler Arap alfabesinden esinlenmiş olsa da bazı harfler Fars alfabesi ile daha yakındır. Örneğin Fars alfabesinde bulunan gaf harfi ile Cavi alfabesinde yer alan kaf harfi birbirlerinden ayırt edilemeyecek şekilde benzerler. Dolayısıyla bölgeye İslamiyet ile birlikte gelen Cavi alfabesinin sadece Arap alfabesinden esinlendiğini söylemek doğru olmayabilir.

Malay dilinde ve Cavi alfabesi kullanılarak yazılmış olan bir tabela

Malay dilinde ve Cavi alfabesi kullanılarak yazılmış olan bir tabela

Cavi alfabesi günümüzde ağırlıklı olarak dini işler için kullanılsa da uzun bir dönem günlük hayatta ve devlet işlerinde de kullanılmıştır. Dolayısıyla Güneydoğu Asya bölgesinde bulunan Müslüman toplulukların geçmişini, tarihlerini ve basılı eserlerini inceleme açısından çok faydalı bir araç olarak kabul edilebilir. Bu alfabeyi dini işlerinde kullanmaya devam eden Müslüman toplulukları ise yukarıda belirtilenlerle beraber Filipinler’deki Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi’nde yaşayanlar, Endonezya ve Singapur’daki Müslüman toplulukları, Tayland’da bulunan ve Müslümanların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu Pattani bölgesindeki Müslüman toplumu olarak gösterilebilir. Kısaca ifade etmek gerekirse, resmi alfabe olarak kullanılmasa da Güneydoğu Asya bölgesinde bulunan çok sayıdaki Müslüman tarafından bilinen ve kullanılan bir alfabe olduğunu söylemek mümkündür.

Bölgede yakın döneme kadar kullanılan birçok resmi belge ya da araçta Cavi alfabesinin kullanıldığını görmek mümkündür. Örneğin Malezya Federasyonu tarafından 1948 yılı ile 1963 yılı arasında kullanılan devlet armasının üzerinde Cavi alfabesi ile yazılmış olan ‘birlikten güç doğar’ ifadesini görebilirsiniz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*