Homepage / Alfabeler / Çek Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Çek Alfabesi

Çeklerin kullanmış olduğu alfabe kendine has bir takım özellikler göstermektedir. Bu özelliklere baktığımız zaman bazı harflerin üzerinde bazı işaretlerin olduğunu görmekteyiz. Bu açıdan olaya yaklaştığımızda Latin harflerinden oluşan abecenin, kendisine has özellikleri söz konusudur. Çek dili ve edebiyatı içinde adı geçen simgelerin çok büyük bir öneminin olduğunu söylemek mümkündür.

Çek Cumhuriyeti’nin Özellikleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa bölümünde yer alan bir ülkedir. Son değişiklik ile ismi Çekya olmuştur. Kuzey kısmında Polonya ile komşudur. Doğusunda ise Slovakya bulunur. Ülkenin kuzeybatı ve batısı Almanya ile çevrilidir. Güneyinde Avusturya yer alır. Kuruluş yılı 1918 yılı olarak kabul edilmektedir. Eskiden Slovakya ile beraber Çekoslovakya ismi ile bilinen ülke, 1993 yılında dağılmıştır. Yüzölçümü 78 bin kilometrekaredir. Nüfusu ise 10 milyon 500 bin civarındadır. Ülkede yaşayan insanlara Çek ismi verilir. Kökenleri Slavlara dayanmaktadır.

Çekçe Dilinin Özellikleri Nelerdir?

Çekçe, Hint Avrupa dilleri arasında yer alır. Lehçe, Sorb ve Slovakça ile beraber akraba bir dildir. Slavların konuştuğu dilin batı kolunu oluşturması ile çok büyük bir öneme sahip olmuştur. Ortalama olarak 12 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Slovakça ile çok büyük ortak özellikler göstermektedir. Öğrenilmesi çok zor diller arasında sayılmaktadır. Hızlı bir şekilde konuşulur. Çekimler çok farklıdır. Dilin serbest olması, bunun en büyük nedenidir. Tüm dünyada kullanılan en önemli Çekçe kelimeler içinde Robot sözcüğü her ülke tarafından bilinmekte ve tercih edilmektedir.

Çek Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Çekya alfabesi olarak da bilinen abece, Latin kökenlidir. Aslında Latin alfabesinde geçen tüm harflerin kullanıldığını görmekteyiz. Ancak buna bir takım eklemeler de yapılmıştır. İki tane A harfi vardır. Birisinin üzerinde şapkaya benzer bir işaret bulunur. Bunun yanı sıra C, D, I, N, O, R, S, T, Y ve Z harfleri içinde aynı durum geçerlidir. Ayrıca alfabede üç değişik E harfinin olduğunu görmekteyiz. Aynı şekilde U harfi de 3 tanedir. Buna ek olarak Ch şeklinde yazılan farklı bir harf daha söz konusudur.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*