Homepage / Alfabeler / Çerkez Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Çerkez Alfabesi

Kabardey Alfabesi olarak da bilinen Kabarbey Kiril Alfabesi çerkezler tarafından kullanılmaktadır. Çerkezler 19. Ve 20. Yüzyılın başlarında kendilerine ait bir yazı dili oluşturmuşlardır ancak bu sadece sınırlı bir çevredeki aydınlar tarafından kullanılabilmiştir. Bir süre Arap alfabesi ve daha sonra Latin alfabesi kullanılmış olup 1938 yılından itibaren de kiril alfabesi kullanılmaya başlanmıştır.

Çerkezler hangi alfabeyi kullanır sorusunun cevabı günümüzde Kiril alfabesi olacaktır. Çerkesler farklı lehçelere sahip bir toplumdur.

Çerkez Kiril Alfabesi

Çerkezce Kelimeler Ve Anlamları için öncelikle kelimelerin telaffuzları da oldukça önemlidir. Bu yüzden çerkezce öğrenirken dili bilen birisinden yardım almak daha iyi sonuç verecektir.

Batı lehçesinin çemguy şivesi yazı ve edebiyat dilinde esas alınmaktadır. Buna paralel olarak Batı diyalektiğinin çemguy şivesini esas alacağız.  Ne yazık ki Adige dilleri yok olma sürecine girmiştir. Ve son yıllarda bu süreç hızlanmıştır. Kafkas dilleri ses bakımından çok zengin dillerdir. Adige dili de ses bakımından oldukça zengindir. Bir dilin sesli okunup doğru telaffuz edilmesi o dil için oldukça önemlidir.

Çerkez Alfabesinin Özellikleri

Çerkez Kiril alfabesinde temelde 33 harf bulunmaktadır ve bu harflerin ikili be üçlü kombinasyonları ile farklı sesler çıkarılmaktadır. Bu 33 harften 10 tanesi ünlü harftir. 21 tanesi ise sessiz harftir. Son kalan 2 harf ise tonlama için kullanılan harflerdir. Kiril alfabesi birçok Slav toplumları tarafından kullanılmaktadır. Her toplum kendilerine has dil özellikleri bulunduğu için alfabelerine ekleme ve çıkarma yapmaktadırlar.

Çerkez Alfabesinde Bazı Harfler

A а ;Ğa şeklinde okunur, ancak gırtlaktan oluşmaz.

E e: Ye şeklinde okunur ye deki e de ( a – e ) arası bir ses çıkarılır.

И и: Yı şeklinde okunur.

У у: w veya Arapçadaki vav harfinin sesi ile okunur.

М м: Türkçe m harfi ile aynı sesi verir mı diye okunur.

Temel olarak kullanılan harflerden bazıları bu şekildedir. Çerkez diline özgü harflerin çıkarılış şekilleri de oldukça önemlidir. Bu yüzden Çerkezce öğrenmek için muhakkak kelimelerin telaffuzları duyulmalıdır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*