Homepage / Alfabeler / Cezayir Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Cezayir Alfabesi

Cezayir alfabesi ile Berberi toplumunun kültürü ve yazı stili de değişiklik yaşamaya başladı. An itibariyle Cezayir’in ortalama %65 oranındaki halkı (25 milyon kişi) Berberi olarak tanımlanıyor. Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Fransa gibi ülkelerde bulunan Berberiler tarafından Cezayir alfabesinde olduğu gibi, genel olarak Al – Barbar, Imaziyen, Amaziy gibi diller kullanılıyor.

Kuzey Afrika’nın en eski medeniyetlerinden bir tanesi olması nedeniyle, geçmişte mağaralara dahi kazınmış bir dil olma özelliğini koruyor. Paleolitik dönemden geldikleri dahi düşünülen bu topluluğun özellikle yazı stilleri, çok uzun yıllar boyunca en eski yazılardan bir tanesi olduğu öne sürülüyor. Berberi alfabesi olarak da bilinen alfabenin diğer adı ise Berberice olarak biliniyor.

Cezayir Alfabesi Nedir?

Günümüzde ortalama 35 – 40 milyon kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilen Berberice, Afrika’nın geniş bir bölümünde özellikle kuzeyde yayılıyor. Cezayir’de, Fas’ta, Libya’da, Moritanya’da ve Sahara bölgesinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Tunus civarında konuşulan diller arasında da bu dilin bulunmasının yanı sıra, günlük yaşamda yazı dillerinden bir tanesi olması dikkat çekiyor. Ünlü Berberiler tarafından günümüzde İngilizce gibi dillerin yanı sıra, kültürel dilin konuşma ve yazı için de bilindiği görülüyor.

Cezayir Alfabesi

Berberice kelimeler ve genel olarak yazı stili kullanılırken sadece Berberi abecesi bulunmadığı için, karma bir yazımın yapılması gerekecektir. Berberi alfabesine ek olarak, Latin alfabesinin harfleri de bulunan yazı türü için kelimelerin bağlanışını, cümle yapılarını öğrenmeniz yeterli olacaktır. Fransa’da Cezayir Alfabesi olarak da bilinen Berberice için Berbere TV olarak bilinen bir televizyon kanalı açılmıştır. Kabil Dili, Afrika’nın kuzey kısmında kullanılan dil olarak bu dilin işaret edilmesini sağlar.

Cezayir Dilinin Özellikleri

Genel olarak Arapça ve Fransızca dillerinin etkisinde kalarak değişmeye başlayan yazı stili ve türüyle birlikte dil kültürünün de şekillenmesi sağlanmıştır. Doğu – batı sentezi dillerden bir tanesi olma özelliğini Afrika’da sürdüren Berberice, Fransa’da da bir grup tarafından biliniyor. Batıda bulunan medeniyetler tarafından Berberice alfabesi için Kabil dili adı verilmiştir. Dillerinin 2000 yıldan uzun süredir varlığını sürdürüyor olması, farklı stillerin de etkisiyle kullanılmasını sağlıyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*