Homepage / Alfabeler / Çin Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Çin Alfabesi

Çince, dünyada en çok kişinin ana dili olan ve bu özelliği nedeniyle Birleşmiş Milletlerin resmi dilleri arasında bulunan bir dildir. Ama aslında tek bir dil değildir. Hepsi Çince altında toplanmış olan ve binlerle ifade edilen çok sayıdaki ufak dilin genel adıdır. Bu nedenle Çince, bazı kişiler tarafından bir dil olarak değil de dil ailesi olarak kabul edilmektedir. Bu diller ya da lehçeler arasında en çok konuşulanı 850 milyon kişi tarafından konuşulan Mandarin olarak bilinir. 90 milyon kişinin konuştuğu Wu lehçesi de Çince içinde yer alan ve dilin lehçeleri olarak da isimlendirilen ufak dilciklerden birisidir. Göçmen topluluklar tarafından kullanılan Kantonca da bu lehçeler arasında önde gelenlerden bir tanesidir. Bu üç lehçeyi konuşan toplam kişi sayısı, bir milyardan daha fazladır.

Çin alfabesi, kelimeleri ifade eden binlerce yazı karakterinden meydana gelen bir yazı sistemidir.

Çin alfabesi, kelimeleri ifade eden binlerce yazı karakterinden meydana gelen bir yazı sistemidir.

Çince, Doğu Asya dilleri üzerinde büyük etkisi olan bir dildir. Japonca, Korece ve Vietnamca gibi dillerdeki sözcüklerin büyük bir bölümü Çince’den alınmıştır. Japonca ve Korece yazmak için kullanılan alfabeler de büyük ölçüde Çin alfabesinden etkilenmiştir. Hatta Japon alfabeleri içinde yer alan Kanjideki karakterlerin neredeyse tamamı Çin alfabesinden alınmıştır.

Çin alfabesi ise tam olarak bir alfabe olarak nitelendirilemez, Çince diline ait özelliklere uyum gösteren bir yazı sistemidir. Yaklaşık olarak 3500 yıllık geçmişe sahiptir. Kullanılan karakterler heceleri ya da sesleri ifade etmezler. Yani Çin alfabesindeki karakterleri yan yana getirerek kelimeleri oluşturamazsınız. Dilde kullanılan her kelime için farklı bir karakter vardır. Dolayısıyla geleneksel Çin alfabesinin karakterlerini öğrenmek ve kullanmak çok zordur. Bu nedenle Çin’de okuma yazma oranı oldukça düşüktür. Çin’de üniversiteden mezun olmuş insanların 4 bin civarında Çince yazı karakteri bildiği ve günlük bir gazeteyi okumak için 3 bin civarında karakter bilmek gerektiği düşünülürse, sorunun büyüklüğünü daha iyi kavramak mümkün olabilir.

Çin yazı karakterlerini öğrenmek ve okumak zor olduğu için, 1956 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde Mao tarafından yapılan sadeleştirme ile basitleştirilmiş karakterler kullanılmaya başlamıştır. Bu nedenle Çinceyi okumak ve yazmak, eski dönemlerle kıyaslandığında daha kolay bir hale gelmiştir. Yine de çok iyi eğitim almış olan Çinlilerin bildiği karakter sayısının bile 5 bin ile 7 bin arasında bulunduğunu ve edebiyat profesörü seviyesindeki bir Çinlinin maksimum 15 bin civarında karakteri bildiğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla Çince öğrenmek kolay olsa da, Çince yazmak çok daha zor olabilir.

Çin Alfabesi, günümüzde Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde hala kullanılan bir alfabe olarak gösterilebilir. Bu ülkeler kendi yazı sistemlerini geliştirmiş olsalar da hala bazı Çince karakterleri kullanmaya devam etmektedirler. Kuzey Kore ve Vietnam gibi ülkeler ise 20 yüzyılda Çince karakterleri kullanmayı bırakmışlardır. Tayvan, Hong Kong ve Macau gibi yerlerde hala geleneksel Çince karakterler yani 1956 yılında yapılan basitleştirme öncesindeki Çince karakterler kullanılmaya devam etmektedir.

Üniversite mezunu bir Çinli, Çin alfabesinde yer alan karakterlerin 4 bin kadarını öğrenmiştir.

Üniversite mezunu bir Çinli, Çin alfabesinde yer alan karakterlerin 4 bin kadarını öğrenmiştir.

Çince yazı karakterlerinin en önemli özelliği, ses belirtmek için kullanılmamasıdır. Bir tür resim yazısı sayılabilecek karakterler, farklı dillerde ya da farklı lehçelerde değişik seslerle okunabilirler. Ama bu kelimelerin anlamını değiştirmez. Çince ve Çin alfabesi bu nedenle ülkedeki farklı lehçeleri kullanan toplulukların yanı sıra, tüm Güney Asya’da iletişim için kullanılan bir dil ve yazı sistemi olmuştur. Yani farklı ülkelerden gelen kişiler bile, Çince yazı karakterlerini ve yazı sisteminin temel kurallarını öğrendikten sonra, Çince yazılmış olan belgeleri okuyabilmişlerdir.

Bugün Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek ve ülkede dolaşmak isteyen bir kişinin, 1000 civarında Çince karakter öğrenmesi, ülkede kendi başına dolaşması için yeterli olabilir. Dolayısıyla Çin alfabesi ile yazmak ya da bir kitap okumak zor olsa da, günlük kullanımda karşınıza çıkabilecek olan kelimeleri ve karakterleri öğrenmek çok zor olmayabilir. Örneğin Çin televizyonlarında yapılan yayınların tamamı alt yazılıdır. Bunun nedeni ise telaffuzlar değişse bile kelimelerin yazımının değişmemesidir. Bu nedenle günlük hayatta en çok kullanılan kelimeleri ifade eden Çince yazı karakterlerinin öğrenilmesi, Çin’i gezmek ya da kendi başına vakit geçirmek, televizyondaki haberleri almak için yeterli olabilir. Öğrendiğiniz Çince lehçesi o bölgede kullanılmayan bir lehçe olsa da, yazılı olarak yapılan uyarılar ya da yazılı kurulan iletişim söz konusu olduğunda, konuşulan lehçenin herhangi bir önemi olmayacaktır.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*