Homepage / Alfabeler / Çince Alfabe Okunuşu
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Çince Alfabe Okunuşu

Çin alfabesinin okunuşu öncelikle sembollerin hangi kelimeleri ve harfleri ifade ettiğini öğrenmekle başlar. Bilindiği üzere Çin alfabesinde 40.000 karakterden oluşan semboller var. Alfabede bulunan semboller farklı tonlamalar ile okunuyor. Çin Tibet dil ailesinde yer alan Çince 3500 yıllık bir geçmişe sahip olduğundan dolayı günümüzde sadeleştirilmiş hali kullanılır.

Çin Alfabesinin Özellikleri

Birleşmiş Milletlerin de resmi dilleri arasında yer alan Çince, dünyada en çok kişinin ana dili olma özelliği ile tanınır. Doğu Asya dilleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Vietnamca, Korece, Japonca gibi dillerdeki kelimelerin büyük bir kısmı Çinceden alınmıştır.

Çince, tam olarak bir alfabe olarak nitelendirilmez. Dile uyum sağlayan bir yazı dili sistemi olarak tanımlanır. Çünkü Çin alfabesinde kullanılan karakterler, heceleri ya da sesleri ifade etmiyor. Örneğin; Çin alfabesindeki sembolleri yan yana getirerek bir kelime oluşturmanız mümkün değildir.  Çin alfabesi ile isim yazma bilgisine sahip olmanız için sembolleri ve yazım kurallarını öğrenmeniz gerekiyor.

Çin alfabesi kaç harf konusunda söylenebilecek en doğru ifade ise bu alfabenin harflerden değil sembollerden oluştuğu. Yaklaşık olarak 40.000 sembole sahiptir. Çin alfabesinin karakterlerini öğrenmek bu nedenle oldukça zorlayıcı. Üniversiteden mezun olan kişilerin yaklaşık olarak 4 bin civarında Çince sembol bilgisine sahip olduğu düşünülüyor.

1956 senesinde bu nedenle Mao tarafından dilde sadeleştirme çalışmaları yapıldı. Daha sonra ise basite indirilen karakterler kullanıldı. Çin harfleri nasıl okunur noktasında tonlama ve telaffuz dersleri alınması gerekiyor.  Japonya ve Güney Kore ülkelerinde halen kullanılmaya devam eden diller arasındadır.

Çincedeki yazı karakterleri ses belirtmek için kullanılmaz. Bu durum Çincenin en önemli özellikleri arasında yer alır. Resim yazısı gibi olan karakterler farklı lehçelerde değişik sesler ile ifade edilir. Eğer Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isterseniz 1000 civarında Çince karakter öğrenmeniz gerekiyor. Çin alfabesi Türkçe çeviri metinlerini de inceledikten sonra bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız mümkün olacak. 2020 yılında en zengin ekonomiye sahip olacağı düşünüldüğü için Çin Alfabesi adına kurslar açılır. Bu kurslara giderek Çince öğrenebilirsiniz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*