Homepage / Alfabeler / Çince Alfabe Türkçe Karşılığı
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Çince Alfabe Türkçe Karşılığı

Çince ve Türkçe arasındaki farklılıklar tercüme sektörünü bir hayli zorluyor. Çünkü Çin alfabesi birtakım sembollerden oluşur. Alfabedeki sembollerin hecelerine göre ise farklı tonlar verilir. Günümüzde basitleştirilmiş Çin alfabesi kullanılıyor. Ancak yine de seslerden oluşan Türkçe alfabesi ile oldukça farklı. Çin alfabesi: Çin Tibet dil ailesine mensupken Türkçe Ural – Altay dil ailesinin Altay kolunda yer alıyor. Altay dilleri akrabalığında olmadığından dolayı da benzerlik söz konusu değil.

Çince Özellikleri

Sembollerden oluşan Çin alfabesi, farklı tonlar verilerek oluşturulur. Çin alfabesi kullanılarak yazılmış olan 200 sayfa kadar bir kitabı okumak oldukça zor. Bu nedenle kitap okuma sayısı Çin’de oldukça düşük. Çincede konuşma dili ise yazı diline göre daha kolay öğreniliyor. Çince harfler ve okunuşları ezberlendiğinde yazı yazmak da daha basit hale gelir.

Çin alfabesinde her kelime için bir harf bulunur. Ortalama 1000 civarında sembol öğrendiğiniz zaman Çin’de istediğiniz yerde rahatça dolaşabilir ve tek başına seyahat edebilirsiniz.  Çin alfabesi Türkçe çeviri kaynaklarını da internet üzerinden araştırarak öğrenebilirsiniz.

Çin Alfabe Özellikleri

Birleşmiş milletlerin resmi dilleri arasında yer alan Çince, aslında tek bir dili ifade etmez. Çince altında toplanmış binlerce ufak dil bulunur. Bu nedenle de Çince bir dil ailesi olarak kabul edilir.

Doğu Asya dilleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Çince, birçok dil ailesini de etkiler. Korece, Vietnamca ve Japonca gibi dillerde bulunan sözcüklerin büyük bir kısmı Çinceden alınır. Korece ve Japonca yazmak adına kullanılan alfabelerin tamamına yakını ise Çin alfabesinden etkilenir. Japon alfabesi içinde yer alan Kanijedeki karakterlerin tamamına yakını da Çin alfabesinden alınmıştır.

Çince yaklaşık olarak 3500 yıllık bir geçmişse sahip. Geleneksel Çin alfabesinin karakterini öğrenmek oldukça zor. Çin alfabesi kaç harf konusunda bir düzeltme yapmakta fayda var. Çin alfabesinde harfler değil semboller bulunur. Yaklaşık olarak 40.000 karakterden meydana gelir.

Çin alfabesi öğrenmek adına yapmanız gereken bu sembollere karşılık gelen harfleri ve kelimeleri ezberlemek. Bu bir hayli zor olsa da imkansız değil.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*