Homepage / Genel / Danca Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Danca Alfabesi

Danca alfabesi öğrenilmesiyle ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli durum, sesli harflerin özel üstünlük farklılığı ve her zaman vurgusuz bir dil özelliğinin bulunmasıdır. Sesli harflerdeki üstünlüğe dikkat edildiği taktirde, Türkçe dilinde olduğu gibi 29 harfi bulunan dilin her harfinin okunuşu öğrenilebilir. Danca harflerin okunuşu ile yazı dilinin farkının öğrenilmesi, telaffuza çok dikkat edilmesi gereklidir.

Danca Alfabesi Nedir?

Danca’nın ise toplamda 10 adet sesli harfi bulunuyor. Bazı sessiz harflerin de sesliymiş gibi okunuyor olması, özellikle bazı kelimelerin uzunluğu nedeniyle tam olarak okuyamamanıza yol açacaktır. Danca öğrenmek için bir kursa gidebilirsiniz fakat dilin günlük yaşamdaki kullanımıyla konuşma türünde öğrenilmesi için bir referans bulunmuyor. Bu süreçte zamanla tecrübe edilerek öğrenmeniz gerekecektir. Danimarka harfleri 29 adet olmasına karşın, 10 tanesi sesli harften oluşuyor.

 

Danca Alfabesi Nasıl Öğrenilir?

Danca dili öğrenilmesi için öncelikle, bu yazı dilinin bir konuşma dili olmadığının bilinmesi gerekiyor. Günlük hayatta esnaflarla konuşurken veya diplomatik görüşmeler yaparken kullanacağınız dil ile, yazdıklarınız birbirinden farklıdır. Danimarka’nın çok uzun süredir kullanılan ve değişim gösteren günlük konuşma dili, yazı dili öğrenildiği gibi yazılı olarak öğrenilmiyor.

Danca Dilinin Tarihçesi

Başlangıcında her şeyiyle tamamen İsveççe ile aynı olan bir yapısı bulunmasına rağmen, zaman içerisinde bu durum değişmeye başlamıştır. Danca’da toplamda 10 sesli harf bulunurken, bu sesli harflerin günümüzdeki okunuşları dahi sembollerine bağlı olarak toplamda 46 farklı hale geliyor. A’dan Z’ye kadar tüm harflerde, hecelerin bağlanışı ve cümle yapılarına bağlı olarak yazı stilleri de doğrudan etkileniyor. Danca öğrenmek zor mu? Aynı kelimenin ve bir harf yanlış okunduğu taktirde ortaya çıkan kelimenin farkı nedeniyle yanlış anlaşılmak da mümkün.

Danca Dilinin Özelliği

Dilin 11. Yüzyıla kadar olan dönemi, eski Danca’nin Rune Dancası olarak tanımlandığı biliniyor. Danca’nın özellikle 11. İle 16. Yüzyıl dönemleri arasındaki Eski Danca olan türünde hızlı bir değişim görülmüştür. 16. Yüzyılda yaşanan tam değişimlerle birlikte İsveççe ile farklı bir dil olarak anılmaya başlanmış ve Çağdaş Danca dönemine geçiş yapılmıştır. Gırtlaktan konuşularak çok net anlaşılabileceğiniz dilde, İsveççe ile bu noktada yaşanan ayrım sayesinde Danca konuşmaya başlayabilirsiniz. Danca öğrenmek isteyen bireylerin mutlaka bu dili doğuştan bilen veya uzun süredir konuşan biriyle saatler boyunca iletişime geçmesi gereklidir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*