Homepage / Alfabeler / Danimarka Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Danimarka Alfabesi

Danca alfabesi olarak da bilinen Danimarka yazı dili, günümüzde ortalama 6 milyon kişi tarafından kullanılan bir dildir. Zorlayıcı, çok zor olarak tanımlanan dillerden bir tanesi olması nedeniyle, öğrenmek isteyen kişilerin çok çaba sarf etmesi gereken yapısı bulunuyor. Sayı sisteminin karışıklığı nedeniyle, özellikle sayıların telaffuzunda ve yazımında 3,5 ( üç buçuk) şeklinde bildiğimiz gibi bir yazım bulunmuyor. Buçuk, yarım kala anlamı taşımasına karşın, bir sonraki sayı yerine bir önceki sayının yarım kaldığını tarif edecek şekilde anlatım bulunuyor.

İsveç alfabesi ile sıkça karşılaştırılan dillerin başında gelen Danca, diğer dillere kıyasla İsveççe’ye en çok benzeyen dil olarak tanımlanıyor. Türkçe ve Azerbaycan Türkçesinde olduğu gibi, kelimelerin benzerliği genel olarak anlaşılan bir dil yapısı bulunuyor. Bin yıldan önceki dönem için İsveççe, Danca ile tamamen aynı dil olarak tanımlanması nedeniyle de bu özelliği taşıyor.

Danimarka Alfabesi Nedir?

Danca dili toplamda 29 harften oluşan, zamanla İsveççe dilinden ayrılmaya başlayan Danimarka dilidir. 5,5 ila 6 milyon kişi tarafından aktif olarak konuşulan dil, 10 sesli harfine vurgu yapılarak konuşulması gereken bir dil özelliğine sahiptir.

Danimarka Alfabesi Nasıl Okunur?

Toplamda 29 harfi bulunan Danimarka harfleri Türkçe dilinde olduğu gibi bir okunuş özelliğine sahip değildir. Melodik durumdan ziyade, direkt olarak gırtlaktan vurgu yapılması gereklidir. Sadece sesli harflerde değil, sessiz harflerde de vurguya ve telaffuza dikkat edilmesi son derece önemlidir. Kelime uzatma gibi bir durum olmadığı için, ülke genelinde aynı günlük konuşma dilimde cümleler kurmanız, kolay anlaşılmanız için en önemli unsurdur. Danca dilinin zorluğu, referans bulmanın zorluğundan ve bu dili hem yazılı hem de konuşma dilinde aynı anda öğretebilecek kurum bulunmaması nedeniyle artıyor.

Danimarka Dili ve Harfleri

Danca’nın dil yapısı, 11. Yüzyıl ve öncesindeki dönemde İsveççe ile tamamen birbirini örtecek şekilde kullanılabiliyordu. Sonraki dönemde özellikle 16. Yüzyıldan sonra yaşanan değişimlerle birlikte dil farkları ortaya çıkmaya başladı. Danca öğrenmek zor mu? İskandinav dilleriyle yapılacak kıyaslamanın yanı sıra, civar ülkelerdeki dillerle yapılacak kıyaslamaları da Danca’nın zor olduğunu gösteriyor. Dilde 29 harf bulunmasına karşın, bu harflerin 10 tanesi sesli harftir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*