Homepage / Alfabeler / Değişik Alfabe Yazıları
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Değişik Alfabe Yazıları

Dünyadaki farklı alfabe yazıları birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Çok eski zamanlardan bu yana birbirinden ilginç ve değişik alfabeler kullanılmıştır. Türklerin kullandıklarının dışında da birçok harf ve alfabe bulunur. Aslında yazı sistemleri olarak bakıldığında toplamda 14 tanesinin kayıtlı olduğu görülmektedir.

Dünyadaki Yazı Sistemleri Nelerdir?

Değişik alfabe yazıları nelerdir? Dünya tarihinde temel olarak kayıtlara geçen 14 tane yazı sistemi şunlardır:

 • Çince harfler-karakterler
 • Kiril alfabesi
 • Kore alfabesi
 • Arap alfabesi
 • Ermeni alfabesi
 • Gürcü alfabesi
 • Yunan alfabesi
 • Kannada alfabesi
 • Tana alfabesi
 • İbrani alfabesi
 • Hint diller alfabesi
 • Amhar alfabesi
 • Japonca karakterler
 • Tana alfabesi

Diller sürekli olarak gelişmektedir ve dünyanın dört bir yanında temel olarak kullanılan yazı sistemleri üstte maddeli halde belirtilenlerdir. Bazılarında zaman içinde değişiklikler meydana gelir. Harfler, şekiller, karakterler alfabeden çıkabildiği gibi yenileri de eklenebilmektedir. Bu da söz konusu dilin ihtiyaçlarına göre şekil almaktadır.

En Çok Kullanılan Alfabe Latin!

Birbirinden farklı bu 14 yazı sisteminde değişik harfler bulunmaktadır. Dünyada en çok ülkede geçerli olan yazı sistemi Latin’dir. Türkiye de bu sistemi kullanan ülkelerin arasında yer almaktadır. Yaklaşık 5 milyar insanın kullandığı dil sistemini oluşturur.

Çince ise Latin alfabesinin ardından en çok kullanılan 2. yazı sistemidir. Signapur, Vietnam ve Kore gibi ülkeler bu alfabeyi kullanmaktadır. Çince için en dikkat çekici özelliklerden biri şekilli harfler alfabe örnekleri arasına girmektedir. Dünyada 1,5 milyara yakın sayıda insan Çince ile iletişim kurmaktadır.

Daha Az Kullanılan Yazı Sistemleri

Farklı yazı sistemleri arasında Kana alfabesi, Javanese alfabesi, Hangul alfabesi, Bengali alfabesi, Telagu alfabesi, Tay alfabesi gibi başka yazı sistemleri de bulunmaktadır.

Göktürk Alfabesi gibi tarihte önemli bir yeri bulunan ama artık kullanılmayan birçok dil de mevcuttur. Göktürk alfabesinin günümüzdeki en büyük önemi geçmişteki olayları aydınlatmasıdır. Türk Runik yazı sistemi sınıfında yer almaktadır.

Henüz tam olarak yok olmadıysa da çok az kullanılan bir diğer yazı sistemi ise Çeroki alfabesidir. Çeroki alfabesi ABD’de yaşayan Çerokiler tarafından kullanılır. Çerokiler uygar bir kabiledir ve toplamda 20.000 kişiyi kapsamaktadır. Dünyadaki en değişik alfabelerden bir tanesidir. En çok ün yapan bir diğer alfabe ise hiyeroglif yani Mısır alfabesidir. Bu alfabe artık kullanılmamaktadır. Dil bilimciler hem yaşayan hem de artık yok olmuş alfabeleri de incelemektedirler.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*