Homepage / Alfabeler / Devanagari Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Devanagari Alfabesi

Devanagari alfabesi, günümüzde Nepal’de ve Hindistan’da kullanılmakta olan bir alfabedir. Şu anda kullanılan Hindu dilinin ve daha önceki dönemlerdeki Sanskritçenin yazılı hale dönüştürülmesini sağlayan alfabedir. Günümüzde Hintçe’yi anadili olarak konuşan kişi sayısının 240 milyon kişi civarında olduğu belirtilmektedir. Bu dili ikinci dili olarak konuşan, kullanan kişi sayısının ise 160 milyon kişinin üzerinde olduğu düşünülmektedir. Yani modern Hint dilini konuşan ve Devanagari alfabesini kullanan kişi sayısının toplamda 400 milyonun üzerinde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu da Devanagari alfabesini Latin alfabesi, Çin alfabesi gibi dünyanın en çok kullanılan alfabelerinin arasına sokmaktadır.

Dünyanın en eski dillerinden birisi olan Hintçe, Hint-Avrupa dil ailesi içinde bulunan bir dildir. Ama oldukça uzun bir süre İngiliz sömürgesi olarak kalan Hindistan’da İngilizce dilinin kullanımı da yaygındır. Bunun yanında ülkede 22 farklı yerel dil de kullanılmaktadır. Bu nedenlerle Hintçe’nin yaygınlaşması ve kullanımının artması için özel bir çaba gösterilmektedir. Tabi Hint dilinin daha çok kullanılması Devanagari alfabesinin de daha çok kişi tarafından kullanılması anlamına gelecektir.

Devanagari alfabesi temel olarak 11 ünlü ve 33 ünsüz harften oluşur.

Devanagari alfabesi temel olarak 11 ünlü ve 33 ünsüz harften oluşur.

Hindular tarafından kullanılan Hint diline verilen isim Nagari’dir. Devanagari kelimesi ise tanrıların Nagari’si anlamına gelmektedir. Yani tanrıların kullandığı dil, tanrıların kullandığı alfabe, tanrıların kullandığı yazı sistemi gibi bir anlam geldiği söylenebilir. Buda’nın yaşamını anlatan M.S.76 tarihli belgede adı geçen bir alfabe olmasa da alfabe listesinde Deva alfabesi ismi geçmektedir. Alfabenin eski hali Nagari alfabesi olarak bilinir ve yaklaşık 8.yüzyıl civarında kullanılmaya başladığı tahmin edilmektedir. Bu alfabenin yani Devanagari alfabesinin son haliyle kullanılmaya başladığı tarih ise 1000 yılı civarı olarak tahmin edilmektedir. En kötü ihtimalle bu tarihte kullanılan alfabenin Devanagari alfabesine benzemeye başladığı söylenebilir. Albiruni tarafından 11. Yüzyılda kaleme alınmış olan bazı yazılarda Nagara alfabesinden bahsedilmektedir.

Devanagari alfabesi temel olarak 11 ünlü ve 33 ünsüz harften meydana gelmektedir. Alfabe soldan sağa doğru yazmak için kullanılmaktadır ve hece alfabelerinden birisi olarak gösterilir. Ülkede ve Devanagari alfabesinin kullanıldığı bölgelerde yaklaşık 150 yıldır Sanskritçe metinler düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bu nedenle nispeten yeni bir alfabe sayılabilecek olan Devanagari alfabesinin kullanımı tam olarak yaygınlaşmamıştır. Eski dönemlerde kullanılan Nagari alfabesi hala yaygın olarak kullanılan bir alfabedir.

Sonuç olarak hem Hint dilinin hem de Devanagari alfabesinin kullanımı konusunda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Ama bu dilin ve alfabenin Hindistan Devleti tarafından belirlenen resmi dil ve alfabe olduğunu değiştirmeyecektir. Hindistan devletinin toprakları içinde yaşayan kişi sayısının da dünya nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturduğunu düşünürseniz, Hint dilinin ve Devanagari alfabesinin dünyanın en çok kullanılan dilleri ve alfabeleri arasında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla üzerinde çalışılan ve dünya dilleri ile uyumlu hale getirilmesi için çaba gösterilen diller ve alfabeler arasında bulunmaktadır.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*