Homepage / Alfabeler / Dilsiz Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Dilsiz Alfabesi

Dilsiz alfabesi harf sayısı, harflerin anlamları ve cümle kurma yapısı itibariyle kısa sürede öğrenilebilecek bir yapıya sahiptir. Harflerin elle gösterilmesi ve benzerlerinin yapılmasıyla birlikte, alfabenin anlaşılması mümkün oluyor. Toplamda 26 farklı el hareketinin bulunduğu alfabede X, W, Q gibi harflerin de işaretleri bulunduğu için, uluslar arası değeri bulunuyor. Anlaşmak için tüm harfleri bilmeniz gerekmediği gibi, büyük bir kısmını benzer sembollerin yapılmasıyla ifade edebileceğiniz kelimeler, uzun yıllardır aynı olan alfabenin geliştirilmesiyle işaret alfabesi ile gösterilebilir.

Dilsiz Alfabesi Nedir?

İşaret alfabesinin Türkiye’de olan versiyonunu veya diğer ülkelerde kullanılan harflerini öğrenerek dilsiz veya işitme engellilerle iletişim kurabilirsiniz. İşaret dili öğren hizmeti veren kurslar tarafından da işaret dili Türkiye’de 26 farklı harfin öğrenilmesi ve hızlı bir şekilde cümle kurulması için kullanılıyor. Tek elinizle de gösterebileceğiniz harfler sayesinde hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

Dilsiz Alfabesi

Sağır dilsiz alfabesi öğrenmek zor olmadığı gibi, işaretleri bir süre çalışmanız ve tekrar yapmanız halinde harfleri öğrenebilirsiniz. Harfleri tam olarak öğrendiğiniz taktirde, hece kurmaya ve kelimeler haline getirmeye çalışmanız gerekiyor. Olabildiğince ezberden yaptığınız bu çalışmalarla zaman içerisinde hızlanabilir, bir işitme engellide olduğu gibi hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Dilsiz ve işitme engelli olan kişilerin bildiği bu alfabenin diğer kişiler tarafından da öğrenilmesi, iletişim kurmalarını çok daha kolay bir hale getirecektir.

Dilsiz Alfabesinde Hangi Harfler Var?

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z harflerinin bulunduğu işaret dili ile günlük yaşamda tüm durumların ifade edilmesi mümkün oluyor. Dilsiz alfabesinin öğrenilmesiyle birlikte, harflerle kelimelerin ve cümlelerin oluşturulması mümkün olacaktır. İşitme engellilerin ve konuşma engellilerin bilmesi gereken alfabenin öğrenilmesi zor olmadığı için, kısa süre içerisinde öğrenebilir ve siz de onlarla iletişime geçebilirsiniz. Türkiye’de kullanılan işaret dili TİD olarak bilinirken, İngilizler tarafından kullanılan işaret dili SE olarak bilinir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan işaret dili ise ASL’dir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*