Homepage / Alfabeler / Disleksi Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Disleksi Alfabesi

Disleksi harfleri olarak bilinen alfabenin kullanımıyla birlikte, özellikle genç yaşta görünen bu durumun önüne geçilmesi mümkün oluyor. Harflerin belirli kısımlarını anlamakta zorluk çeken, bu nedenle okumakta zorlanan çocukların kısa sürede bu durumun normale döndürülmesi için bir eğitim alması mümkün olmuyor. Üzerinde bir süre çalışılması ve direkt olarak harflerin genel özellikleriyle ilgili fikir sahibi olunması gerekiyor. Disleksi eğitimi alınabilen, zamanla öğrenme güçlüğünün üstesinden gelinebilen bir durum olması nedeniyle tamamen desteğe dayalıdır.

Disleksi Alfabesi Nedir?

Her yaş grubundan disleksi görülen insana hangi harflerin nerelerini göremedikleriyle ilgili araştırmalar yapılmıştır. Daha sonra ise Disleksi testi yaparken kendi hayatını konu alan profesör tarafından, eskiden hangi sorunlarla karşılaştığı üzerine bu konuya bir fikir getirilmiştir. Yapılan incelemelerin sonucunda, A’dan Z’ye tüm harflerde yaşanan okuma problemlerinin hangi sembollerin bir araya getirme sorunu olduğunun öğrenilmesi sağlandı.

Normalden çok daha yavaş okumaya, okuduğunu anlayamamaya, sembollerin karışık bir şekilde görülmesine dayanan soruna yönelik bir önlem alınmaya çalışılmıştır. Daha sonra ise Disleksi alfabesi önerilmiş ve bu alfabeyle birlikte, çocukların hangi şekilde sembolleri tanımaları gerektiği ve nasıl okuyabilecekleri önerilmeye başlanmıştır.

Disleksi Alfabesi

Disleksi belirtileri okumada ve okuma sürecinde anlamada zorluk, sembollerin ve harflerin anlamlandırılmasındaki problem olarak göze çarpacaktır. Çocukların sadece ilk sınıfta değil, ilk okulun sonuna kadar dahi görebilecekleri bu problem için sadece okuma yazma eğitimi alınması yeterli değildir. Disleksi alfabesinde A’dan Z’ye tüm harflerin onlar için uygun görünümleri bulunuyor.

Disleksilere Özel Alfabe

Disleksi etkinlik örnekleri incelenerek, çocuğunuzun bir disleksi zorluğunun bulup bulunmadığıyla ilgili karar verilebilir. Okumakta yaşanan zorluklar hiçbir zaman için zeka geriliğinden kaynaklandığı için görülmez. Bir harfin diğerlerinden çok uzak olması, cümlenin bazı yerlerinin eksik görülmesi, bulunmayan harflerin olduğu bir kağıttaki sembollere bakılmasıyla aynıdır.

Çoğu Latin alfabesine alışan kişinin Kiril alfabesini hiç bilmeden akıcı bir şekilde okuması imkansızdır. Aynı durum, öğrenme zorluğu yerine harflerin sembollerinde yaşanan farklı görme durumu nedeniyle disleksi olanlarda da görülür. Çocuklarınızı bu nedenle asla azarlamamalı ve onlara özel olan disleksi alfabeleri sayesinde bu alfabeleri öğrenmeleri için teşvik etmelisiniz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*