Homepage / Genel / Dünyada En Az Kullanılan Alfabeler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Dünyada En Az Kullanılan Alfabeler

Dünyada en çok konuşulan diller ve bu dilleri yazmak için kullanılan alfabeler hakkında bilgi edinmek zor olmayacaktır. Ama az kullanılan hatta yok olmak üzere olan diller ve bu dilleri yazmak için kullanılan alfabeler hakkında bilgi edinmek güç olabilir. Bu dillerden ve alfabelerden bazıları şu şekilde verilebilir:

1.Sahtuca: Kanada’da konuşulan dil sadece 680 kişi tarafından konuşulmaktadır. Dili yazılı hale getirmek için kullanılan alfabe ise ‘hece yazısı’ olarak bilinmektedir.

2.Ova Kricesi: Bu dil de Kanada’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan bir dildir. Yine hece yazısı ile yazılan dili, 34 bin kişi konuşmaktadır.

3.Orman Kricesi: Kanada’da bulunan 35 bin kişi tarafından kullanılan bu dili yazmak için hece yazısı kullanılmaktadır.

4.Karaayakça: Bu dil de Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan 5 bin kişi tarafından kullanılmakta olan ve hece yazısı ile yazılan bir dildir.

Kanada İnuit Alfabesi

Kanada İnuit Alfabesi

5.Dzongka: Bu dil diğer dillerden daha fazla kullanılan bir dildir. 230 bin kişi ile 470 bin kişi arasında bulunan kişiler tarafından kullanıldığı tahmin edilen dil, Tibet alfabesi ile yazıya dönüştürülmektedir.

6.Çerokice: Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan 16.400 kişi tarafından kullanılan dil, Çeroki yazısı ile yazılmaktadır.

7.Aramice: İran ve Irak’ta bulunan yaklaşık 500 bin kişi tarafından konuşulmakta olan dil, Süryani alfabesi ve İbrani alfabesi kullanılarak yazılı hale dönüştürülmektedir.

8.Abazaca: Rusya’da bulunan yaklaşık 45 bin kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilen dil, az kullanılan Abhaz Alfabesi ve Latin alfabesi ile yazılmaktadır.

Az kullanılan alfabelerden birisi olan Tibet Alfabesi

Az kullanılan alfabelerden birisi olan Tibet Alfabesi

Bu dillerin az sayıda kişi tarafından kullanılması ve yine az sayıda kişi tarafından bilinen alfabeler ise yazılması, yakın bir gelecekte yok olma riski ile karşı karşıya olduklarını göstermektedir. Ama alfabelerin yok olması dillerin yok olmasından daha uzun sürebilir. Bunun nedeni ise aynı alfabenin farklı dilleri konuşan topluluklar tarafından kullanılabilmesidir. Örneğin Kanada’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde farklı dilleri konuşan 20’ye yakın topluluk tarafından kullanılan hece yazısı, bazı diller yok olsa bile kullanılmaya devam edilecek olan alfabeler arasında bulunacaktır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*