Homepage / Genel / Dünyada Kaç Alfabe Var?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Dünyada Kaç Alfabe Var?

Dünyadaki alfabe sayısı esas olarak 14 tane olarak gösterilmektedir. İnsan iletişiminin en temel noktalarından biri yazı ile iletişim olmuştur. Tarih boyunca binlerce uygarlık yaşamış ve her birinde iletişim şekilleri farklılaşıp, gelişmiştir. Alfabenin ilk kez kullanımı ise Fenikeliler döneminde gerçekleşmiştir. Fenikeliler Sümerlerin bulduğu çivi yazısını geliştirmişler ve 26 harflik bir alfabe ile tarihte bir ilke imza atmışlardır.

Tarih Boyunca Kullanılan Alfabeler

Dünyada kullanılan alfabeler 14 kategori altında toplanmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Latin Alfabesi
 • Kiril Alfabesi
 • Arap Alfabesi
 • Çin Alfabesi-Çince karakterler
 • Yunan Alfabesi
 • Kore Alfabesi
 • İbrani Alfabesi
 • Ermeni Alfabesi
 • Gürcü Alfabesi
 • Hint Dilleri Alfabesi
 • Tana Alfabesi
 • Japonca karakterler
 • Amhar Alfabesi
 • Kannada Alfabesi

Alfabe isimleri temel kategori başlıkları altında bunlar olarak gösterilmektedir. Şu anda güncel olarak kullanılan tüm dillerin kökeninde bu 14 yazı sistemi yer almaktadır.

Alfabelerin Gelişimi

Dünyadaki tüm alfabeler bu 14 kategoriden birinin içine girse de, her ülkenin kendine göre ihtiyaçları farklılaşmaktadır. İletişim ihtiyaçlarına, kültür ve benzeri öğelere göre alfabeler şekillendirilmektedir. Örneğin İngiliz alfabesi de Latin cinsine girmektedir; Türk alfabesi de aynı kategori altındadır. Latin alfabesi normalde 23 harflidir ancak Türkçede çıkan seslere göre alfabeden bazı harfler çıkartılmış ve yenileri alfabeye eklenmiştir. İngiliz alfabesi 26 harfliyken, Türk alfabesi ise 29 harften oluşmaktadır.

Latin alfabesi tüm dünyada en fazla ulus ve insan tarafından kullanılan alfabe çeşididir. Dünyadaki alfabeler yukarıda belirtmiş olduğumuz 14 yazı sistemi ile sınırlı değildir ancak kategoriler hazırlanırken alfabeyi kullananların sayısı gibi etkenler dikkate alınmıştır.

Çin karakterler ve Çince yazı sistemi şu an için Dünyada en fazla kullanılan 2. dil olma özelliğini korumaktadır.

Tarihi Alfabeler

Alfabe çeşitleri isimleri güncel olarak bunlardır ancak günümüzde kullanılmayan ve tarih bakımından önemli sayılan birkaç tane dil de mevcuttur. Göktürk Alfabesi, Mısır Alfabesi, Fenike Alfabesi ve Runik Alfabesi bulunmaktadır. Bunlar şu an için tarihteki birçok olayı aydınlatmaları bakımından insanlar için önem taşımaktadırlar.

Alfabenin ilk kez ortaya çıkması bazı yetersizlikler nedeniyle olmuştur. O dönemde yaşayan insanlar her şeyi resim ile çizerlerdi ancak o kadar çok şeyi resme dökmek pratik bir yöntem değildi. Bu nedenle Fenikeliler alfabeyi kullanmışlardır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

One Comment

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*