Homepage / Genel / Dünyadaki Alfabe Çeşitleri
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Dünyadaki Alfabe Çeşitleri

Dünyadaki alfabeler ilk olarak Fenikelilerden çıkmıştır. Alfabe çeşitleri kaç insan ve ülke tarafından kullanıldıklarına göre 14 ana kategoriye ayrılmaktadır. Esas sayı ise bundan çok daha fazladır. Birçok farklı alfabe türü tarih boyunca insanların yazı ile iletişim kurmalarına olanak sağlamıştır. Zaman içerisinde her bir alfabenin ihtiyaçlara göre şekillendiğini görmekteyiz; buna göre dilin süreklilik ve yenilenme özelliklerinin bulunduğunu belirtebiliriz.

Dünyanın En Çok Kullanılan 5 Alfabesi

Tüm alfabe çeşitleri en çok kullanılan alfabeler dikkate alındığında toplamda 14 tanedir. Bunlardan en popüler ve yaygın olan 5 tanesi şunlardır:

Latin alfabesi ilk sırada yer almaktadır. Özellikle başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Kanada, ABD, Endonezya, Afrika ve Güney Amerika’da kullanılmaktadır. Dünyada bu alfabe toplamda 4,9 milyar insanın kullandığı dilin temelini oluşturmaktadır.

Çince karakterler ise ikinci yaygın dili oluştururlar. Singapur ve Vietnam gibi yerlerde sıkça kullanılır. Kullanıcı sayısı ise yaklaşık 1 milyar 340 milyon kişidir.

Arap alfabesini 660 milyon kişi kullanmaktadır. En çok Orta Doğu’da yaygındır.

Devanagari alfabesi ise aslında çok fazla ülkede kullanılmaz ama kullanıldığı ülkelerin nüfus yoğunluğu fazladır. Hindistan’da kullanılmaktadır ve kullanıcı sayısı 420 milyondur.

Kiril alfabesi ise Slav dilleri ile ilişkilidir. Özellikle Orta Asya ve Rusya’da kullanılmaktadır. 250 milyon kullanıcısı vardır.

14 Temel Yazı Sistemi Hangileridir?

Dünyada kaç tane alfabe vardır? sorusuna en öz şekliyle 14 adet olarak cevap verilebilir. Dünyadaki yazı sistemleri 14 ana başlık altında gösterilmektedir. Bunları aşağıda maddeler halinde gösterelim:

 • Latin alfabesi
 • Çince karakterler
 • Ermeni alfabesi
 • Gürcü alfabesi
 • Kiril alfabesi
 • İbrani alfabesi
 • Amhar alfabesi
 • Tana alfabesi
 • Japonca karakterler
 • Kannada alfabesi
 • Yunan alfabesi
 • Hint dilleri alfabesi
 • Kore alfabesi
 • Arap alfabesi

Dünyadaki tüm alfabeler genel itibariyle bu 14 yazı sisteminden meydana gelmektedirler.

Alfabenin Tarihi

Alfabenin tarihi gelişimine bakıldığında Fenikelilerin ilk kez sesleri harf olarak yazıya dökmeyi amaçladıkları görülmektedir. Önceki yazı sistemlerinde nesneler çizilir ya da yazılırdı. Önce sessiz harfler ortaya çıktı daha sonrasında ise sesli harfler onlara eklendi. Alfabeyi bu şekilde kullanmak iletişimi daha kolay hale getirdi. Alfabe türleri tarihi gelişim sürecinde sık sık birbirlerini etkilemişler ve değişime uğramışlardır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*