Homepage / Genel / Dünyanın En Uzun Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Dünyanın En Uzun Alfabesi

En uzun alfabe özelliğine sahip olan alfabenin Asya ülkelerinden bir tanesi olan Kamboçya’da olması ve toplamda 74 harfe sahip olması rekor olarak kabul edildi. Kamboçya’da iletişime geçmek için bilmeniz gereken harf sayısı, Türkiye’de bilmeniz gerekenlerin iki katından daha fazladır. Bunun yanı sıra, kelimelerin farklılığı, özelliği ve durumu anlatma kalitesi itibariyle çok büyük bir değişimlerinin olmadığı biliniyor.

Kamboçya’nın günlük hayatta kullanılan kelimelerinin çok büyük bir bölümünde tüm harflerin yer alıyor olması dikkat çekiyor. Kamboçya’da İngilizce dışında, yerli dil olarak Dünyada kullanılan alfabeler arasında en ilginçlerden bir tanesi olan Kamboçya’nın alfabesi zor olsa da öğrenilebilir sembollere sahiptir.

En Uzun Alfabe Nedir?

En az harfli alfabeler arasında ilk sırada gelen Bougainvilla adasının alfabesi, en çok harfe sahip olan Kamboçya’da olduğu gibi dikkat çekmeye devam ediyor.

Alfabedeki Harf Sayısı

Çin alfabesi kaç harftir şeklinde sorulduğunda, 40 bin harf cevabı alınabiliyor. Fakat bu sayı harf değil, karakterlerin adı olarak tanımlanıyor. Kamboçya dilindekiler ise harf olduğu için, toplamda 74 harf bulunması nedeniyle Dünya’nın en fazla harfe sahip olan dili de Kamboçya dili olarak kayıtlara geçmiştir. Toplumda yazı stilinin karakteristik özellikleri ve kültüre yaptığı etki nedeniyle binlerce yıldır Çin kültürü açısından bu noktada çok fazla değişim görülmüştür.

Kamboçya Alfabesi Özellikleri

Dünya’da bugüne kadar yapılan kıyaslamalar, harf sayıları, geçmişten günümüze gelmiş tüm yazı dilleri arasında Kamboçya dili, en çok harfe sahip dildir. Sırf bu özelliğiyle dahi adını duyurmayı başaran alfabeyi kullanan milyonlarca insan, diplomatik ilişkilerinde ve yerel açıklamalarında da ulusal dillerini kullanıyorlar.

İngilizce dilinin de yaygın olarak kullanıldığı ülkede özellikle kırsal kesimlerde yerli halkın sizi anlaması, onlara yazı bulunan kağıtlarla soru sorabilmeniz için mutlaka Kamboçya alfabesi bilmeniz gerekiyor. Ancak bu sayede iletişime geçebilir, onların 74 harfli olan alfabelerini elit kesimden, en alttaki kesime kadar her alanda kullanabilirsiniz. Günlük yaşamda yemek, gel, git gibi kelimeler de özellikle kolay yazılabilir ve söylenebilir olması nedeniyle hızlıca öğrenilebiliyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*