Homepage / Alfabeler / Elf Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Genel

Elf Alfabesi

John Ronald Reuel Tolkien (J. R. R. Tolkien), 1892-1973 yılları arasında yaşamış olan İngiliz yazardır. Yazar olarak tüm dünyada tanınmasına karşılık filolog ve profesör unvanlı akademisyen olan Tolkien, Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatı üzerine olan bilgilerini ve tecrübelerini muhteşem hayal gücü ile birleştirerek Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu dalında birçok eser yaratmıştır.

Tengwar alfabesiyle yazılmış olan bir metin.

Elfler de J. R. R. Tolkien tarafından yaratılan Orta Dünya evreninde bir ırktır. Fantastik kurgu dalının en popüler öğelerinden birisi haline gelen bu ırk, Tolkien’den sonra gelen yazarlar tarafından da kullanılmışlardır. Tolkien Elfleri genellikle doğayla iç içe yaşayan, doğa ile bütünleşen bir topluluk olarak tasarlamıştı. Yaratıldıkları dönemde Orta Dünya henüz karanlık bir evren olduğu için yıldızlara ve denize, bunların yanı sıra Ölümsüz Topraklar olarak da bilinen Valinor’a özlem duyarlar. Cennetvari varlıklar olarak anlatılan elflerin ilk yaratılanları ormanları, dağları ve deniz kıyılarını mesken edinmişlerdir. Tolkien romanlarında geçen diğer ırkların aksine (insanlar, orklar ve cüceler) ağaçları kesmezler. Hiçbir hastalığa yakalanmayan elfler, katledilmedikçe veya kederden solmadıkları müddetçe ölmezler.

Elf Alfabesi Tengwar’ın Quenya modu.

Tolkien romanlarında anlattığı ırkların konuştuğu farklı diller de yaratmıştı. Yazarın 1910 yılında oluşturduğu Elf dilleri ailesi üzerine yaptığı çalışmalar ölümüne kadar (1973) devam etmiştir. Elf dilleri, Primitive Quendian olarak adlandırılan ortak bir atadan türemiş olan bir dil öbeğidir. Ata dil dışında Common Eldarin, Sindarin, Quenya, Nandorin, Goldogrin, Telerin, Ilkorin, Avarin olarak isimlendirilen dillerin de bulunduğu bu dil öbeği, Tolkien tarafından yaratılan en az on beş Elf dili veya lehçesinin söz varlığını ve dil bilgisini içeriyordu. Orta dünya evreninde insanların ve hobbitlerin konuştuğu diller, cücelerin, entlerin, orkların konuştuğu diller, Valarin (Valar dili), Kara dil (Sauron’un imparatorluğunda kullanılmak üzere yarattığı dil) olarak isimlendirilen diller de bulunuyordu. Dillere olan merakı nedeniyle Naffarin, Gautisk, Mágo/Mágol gibi isimlerle anılan dilleri de tasarlamış olan Tolkien, bu dillerin yazılı hale getirilebilmesini sağlamak üzere farklı yazı sistemleri (alfabeler) de hazırlamıştı. Hatta yazar, ‘yapay dil oluşturma’ anlamına gelmek üzere kullanılan ‘Glossopoeia’ kelimesine ortaya atmıştı.

Tolkien Elfler için birçok yazı sistemi hayal etmişti. Hayali evrenin Üçüncü Çağ’ında kullanılan birçok yazı sistemi vardı ve hepsi Elf kökenliydi. Alfabelerin ika ana dala ayrıldığı söylenebilir.

Elf Alfabesi Tengwar, yüzük modu

En çok bilinen Tengwar, harfler olarak dilimize çevrilen Elf alfabesinin adıdır. Elflerin kullandığı farklı dillerden Quenya (Yüce Elflerin dili) için Noldor tarafından geliştirilmiştir ve Rumil Tengwar’ı olarak da isimlendirilir. Sonraki dönemde tasarlanan Feanor’un Tengwar’ı  ise Rumilin harflerinden esinlenmesine karşılık büyük ölçüde yeniden türetilmişti. Orta Dünya’da kullanılmayan Rumil Tengwar’ının aksine Noldor tarafından Orta Dünya’ya getirilmişti. Elflerin zayıfladığı zaman dilimi olarak tasvir edilen Üçüncü Çağ’da Orta Dünya’ya yayılan Feanor’un Tengwar’ı , neredeyse Ortak Lisan kullanılan tüm alanlara yayılmıştı. Tengwar alfabesinin İngilizce gibi gerçek hayatta kullanılan dilleri yazmak için de farklı modları bulunmaktadır. Bu alfabeyle yazılmak istenen her dil için farklı bir mod gerekmektedir.

Cirth Erebor yazı tipi

Alfabelerin ikinci ana dalı olarak kabul edilebilecek olan Cirth ise ‘Rünler’ anlamına gelmektedir. Her bir harfi ‘certh’ olarak isimlendirilen bu alfabe, Eski İngilizce Rünleri’nden esinlenerek oluşturulmuştur. Bu alfabenin kökenini teşkil eden Certhas Daeron, Daeron isimli karakter tarafından icat edildiği anlatılan bir sistemdir. Daha sonraki dönemde Anghertas Daeron ismini alan bu yazı sistemi, Cüceler tarafından benimsenen ve bu yazı sisteminin yerini alan Tengwar’a rağmen kullanılmaya devam eden bir alfabe olmuştur. Bazı harfleri Futhark alfabesi olarak isimlendirilen Rünik yazı sistemine benzeyen Cirth’in daha eski ve daha yeni versiyonları Orta Dünya ırklarından insanlar ve orklar tarafından da kullanılmıştır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

One Comment

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*