Homepage / Alfabeler / Eski Latin Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Eski Latin Alfabesi

Eski Latin harfleri öğrenilmesi zor olmayan, günümüzdeki alfabesinden genel olarak farklı olmasına karşın, tarihi metinlerin okunmasında gerekli bir dildir. Mezopotamya çevresinde, Yunanistan’ın civarında bulunan bölgenin özellikle Yunan harflerinin yanı sıra, Latin alfabesi ve okunuşları öğrenilerek tarihi yerlerinin gezilmesi çok daha avantajlı olacaktır. Yıllar boyunca öğrenmek için çaba sarf etmeniz gerekmeyecek dillerden bir tanesi olan Eski Latin dilinde özellikle alfabedeki harf sayısı ve şekilleri de farklıdır. Yunan alfabesinin eski stiline benzeyen yapısı nedeniyle bölgenin değerlerini de bünyesinde bulunduran alfabede toplam 23 harf bulunuyor.

Eski Latin Alfabesi Nedir?

Vurguların durumu, okuma stilleri, gırtlaktan söylenen harfler itibariyle özellikle İskandinav ülkelerindeki baskınlığın Latin alfabesi kullanan ülkeler tarafından birebir alınmadığı biliniyor. Norveççe, İsveççe, Danca gibi dillerin yanı sıra, Lehçe dilindeki genel okuma farklılıklarının kendi dil ailelerindeki duruma göre şekillenmesi sağlanmıştır. 23 harfli Latin alfabesi ise bölgelere göre çok değişik hale gelebiliyor.

Eski Latin Alfabesi

Latin alfabesi ve okunuşları bölgelere bağlı olarak melodik ile vurgulu okuma tarzlarına bağlı olarak tamamen değişik bir hal alıyor. Uzatmalar, birleştirmeler, gırtlaktan okuma tarzları, yumuşak G gibi harfleri de bulunan Türkiye’de diğer ülkelerin stillerinden tamamen farklı hale gelebiliyor. Ş, Ç, Ğ, Ö gibi harflere sahip olan Türkiye’nin bu harf dizilimleri ve okunuş şekilleriyle birlikte diğer Latin alfabeli ülkelerden farkı da net olarak görülüyor. Eski Latin alfabesinde bu tarz harfler bulunmadığı için, Türk Alfabesi bu özelliğini de ortaya koymuş, alfabeyi birebir almak yerine kendi kültürel ve dil özelliklerini de yansıtarak değiştirmiştir.

Eski Latin Alfabesi Kaç Harf

Eski Latin alfabesi, Latin alfabesi kullanan ülkeler tarafından genellikle 23 harf olarak tercih edilmiş olsa da, bölgelere bağlı olarak harf sayısı değişiklik göstermiştir. Esası 23 harf olan alfabede kültürlere, hangi ülkelerin hangi ülkelerin dil ve yazı kültürlerinden etkilendiklerine bağlı olarak yazıları da tamamen değişik bir hal alıyor.

Latin alfabesinde yer alan harflerin A’dan Z’ye sembolleri ve çizim şekilleri, ülkelere göre yeni harflerle birlikte bağlama durumu bulunmadığı için rahatlıkla şekillenmiştir. Her zaman için 20 ve üzerinde harfle görülen bu yazı tipinde diller de Türkçe, Yunanca, Almanca da dahil olmak üzere pek çok ülkenin yazısında kullandığı harfleri etkilemiştir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*