Homepage / Genel / Eski Roma Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Eski Roma Alfabesi

Roma alfabesi aynı zamanda Latin alfabesi olarak kabul ediliyor. Harflerin kökeni Latin kültüründen alınmıştır. Eski Roma alfabesinde 23 adet harf yer almaktadır. Alfabe içerisinde hem büyük hem de küçük harfler vardır. Günümüzde kullanılan en yaygın alfabe türlerinden biri Roma alfabesidir, yani dolaylı olarak Latin alfabesidir. Eski Roma yazıları ve anlamları Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. 1920 yılından sonra yavaş yavaş kullanılsa da 3 Kasım 1928 tarihinde harf devrimi ile kesin geçiş yapılmıştır. Daha önce Roma alfabesini ilk kez kullanan Türk kavimleri de vardır. Kafkasya ve Sibirya bölgesinde yaşayan Azerbaycan ve Yakut Türkleri ilk kez Roma alfabesini kabul eden topluluklardır.

Eski Roma Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Roma Alfabesinin ilk çıkışı Sovyetler Birliği’nin dağılması ile başlamıştır. Özellikle bazı Türk devletleri Roma alfabesine bazı Kiril alfabesi harfleri eklemiş, bu alfabeyi kendilerine göre şekillendirmiştir. Bu alfabe Hasretin alfabesidir. Eski Rum Alfabesi alfabesinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Eski Roma Alfabesinde vurgu imi bulunmaktadır. Bu vurgu imi yatık olarak belirtilmektedir.
  • Vurgu değişse bile vurgunun anlamı herhangi bir şekilde değişmez.
  • Aksan bulundurduğu bilinmektedir. Özellikle “mi” aksanı kullanılmaktadır. Sola yatık olarak kullanılır.

Dünya’da Roma Alfabesi Sık Kullanılıyor

Dünya’da en yaygın olarak kullanılan alfabelerden biri Roma alfabesidir. Roma alfabesi ile Yunan alfabesi birbirine benzer. Çünkü milattan önce 71.yy’da Yunan alfabesinden türetilmiştir. Yunan alfabesi içerisinden 4 adet harf çıkarılmıştır ve bunun yerine Etrüsk alfabesi içerisinden f ile s harfi alınmıştır. Eski Bizans harfleri Türk alfabesi içerisinde de bulunuyor. Ancak 23 harf olan Roma alfabesine 6 harf daha eklenmiştir. Türk alfabesi bu şekilde oluşturulmuştur.

Alfabelerin Roma Alfabesine Benzerlikleri

Pek çok ulus Roma harfleri ile alfabe oluşturuyor. Roma alfabesi okunuşu çok zor sayılmıyor. Ancak bu oluşum içerisinde kendi dil yapılarına ve seslerine göre yeni harfler ekleyebiliyorlar. O nedenle Roma harflerinin temeli değiştirilmiyor ancak yeni harfler ekleniyor. Mesela Türk alfabesinde “ğ” harfi bulunuyor. Bu harf Roma alfabesinin 23 harfinden biri değildir. Ancak Türklerin seslerine uyum sağladığı ve gerektiği için bu harf alfabeye eklenmiştir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*