Homepage / Alfabeler / Eski Türk Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Eski Türk Alfabesi

Eski Türk harfleri günümüzde kullanılmıyor. Bu alfabenin diğer ismi Orhun Alfabesidir. Tarihin en eski dili olarak bilinmektedir. Bu dil Moğolistan ve çevresinde kullanılmıştır. Aynı zamanda Çin ve Kazakistan bölgelerinde de geçmişte yer almıştır. İskandinavlar ve Latin ülkelerinin geneli de eskiden bu dile sahiptir. Eski Türk alfabesi Türk yazısı neden bu kadar çok ülkede karşınıza çıkıyor? Daha önce kavimler göç halindeydi ve gittikleri her yerde bu alfabeyi öğretmişlerdi. Bu nedenle alfabe dünyanın pek çok köşesinde bilinir hale gelmişti.

Alfabeler Nasıl Oluşuyor?

Çok eskiden insanlar birbiri ile haberleşmek ya da bir bilgiyi diğer nesle aktarabilmek için resimlerden yararlanıyordu. Bu resimlere belirli kodlamalar yapılıyor, başkalarının resimlerden bilgi edinmesi sağlanıyordu. 30 bin yıl öncesinde olan bu olaylar daha sonra resimlerin ses anonslarına dönüşmesine vesile oldu. Semboller ve ses anonsları birleştiklerinde de alfabeler ortaya çıktı. Orhun alfabesi harfleri sembol şeklindedir. Bu semboller sesler ile bir bütün oluşturmuş, bu sayede dünyanın pek çok yerinde Türk alfabesi kullanılmaya başlanmıştır.

Eski Türk Alfabesinin Tarihi

Alfabenin kökenine bakıldığında Göktürk dönemi sırasında yazılmış olan Orhun Abideleri önemli bir parametre oluşturuyor. Bu abide sayesinde hem Göktürk hem de Uygur zamanlarındaki olan olayları, devlet yapılarını anlamak kolay oluyor. Milattan sonra 550 yılında ortaya çıkarılan bu Orhun Abideleri günümüze kadar bozulmadan aktarılmayı başarmıştır. Dil bilimciler Orhun Abidelerini incelemiş ve sonuç olarak Eski Türkçe harflerin okunuşu ortaya çıkmıştır. Sadece Orhun Abidelerinde değil aynı zamanda çok daha eski dönemlerde mezar taşlarında da bu alfabeye rastlanmıştır.

Etrüsk, Sümer, Roma ve Türk Alfabesi Benzerliği

Alfabenin Roma Alfabesi ile bağlantılı olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Aynı zamanda Roma alfabesinden esinlenen Etrüsk Alfabesine de benzerliği vardır. Yazıyı bulan Sümerlerin alfabesi ile Eski Türk Alfabesinde kullanan sembollerin birbiri ile olan benzerliği, ilk olarak Türklerin Sümerlerden alfabeyi aldığını gösteriyor. Göktürk alfabesi doğuda genel olarak Runik Alfabesi olarak kabul edilirken, günümüzde batıda Latin alfabesi olarak biliniyor. Eski Türk Alfabesi değiştirilerek günümüz Latin Alfabesine dönüştürülmüştür.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*