Homepage / Alfabeler / Farsça Latin Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Farsça Latin Alfabesi

Farsça olarak ifade edilen Latin alfabesi konusunda birçok farklı önemli veri ve çalışma vardır. Dünyanın en eski dillerinden birisi olan Farsça, aynı zamanda zenginliği ile göze çarpmaktadır. Geniş bir coğrafyada konuşulmaktadır. Kökeni son derece eski yıllara dayanır. Bu özelliği ile her zaman ilgi çekici olmaktadır. Dilin ifade edilmesi ise Arap alfabeleri ile mümkün olmuştur. İran ve ona komşu olan ülkelerin bir kısmında konuşulan bu dilin, Latin olarak yazıldığı örneklere şu dönemde rastlamak pek mümkün değildir.

Farsça Ne Zaman Doğmuştur?

Farsçanın doğuşu çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Milattan önce bu coğrafyada yaşayan Parsa olarak bilinen halkın dilinden etkilenerek ortaya çıkan Farsça, Pers İmparatorluğu zamanında resmi bir dil haline gelmiştir. Bu devletin emperyal yapısı da göz önünde bulundurulduğu zaman kullanım alanı genişletmiştir. Özellikle Hindistan’da uzun yıllar tercih edilmiştir. Ancak İngilizler bu dili Hindistan’da yasaklamışlardır. 4 değişik Farsça vardır. Bunlar Eski, Orta, Klasik ve Çağdaş olarak kabul edilir.

Farsça Hangi Alfabe İle Kullanılır?

Farsça alfabesi konusu merak edilir. Günümüzdeki uygulamalara bakmak gerekmektedir. Farsça tarih boyunca ilk olarak Pehlevi alfabesi ile yazılmıştır. Uzun yıllar boyunca böyle bir uygulama söz konusudur. Ancak İslamiyet’in kabul edilmesi ile beraber alfabe değişikliğine gidilmiştir. Yeni alfabe Arap abecesi olmuştur. 1967 senesinde ise bir ilke imza atılmıştır. O dönem ülkeyi yöneten şah ailesi, artık Latin alfabesine geçilmesi gerektiğine karar vermiştir. Bu durum Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmiştir. Ancak bu süreç kısa bir sonra değişmiştir. İslam Devrimi ile beraber Arap alfabesine geçilmiştir. Yer adları için Latin harflerinin kullanılması kabul görmüştür.

Farsça Konuşan Ülkeler Hangileridir?

Farsça konuşan ülkeler hangisi noktasında, körfez bölgesinde ve Orta Asya’nın bir kısmından bazı devletleri örnek olarak verebiliriz. Çağdaş Farsça kendi arasında üçe ayrılır. En modern olanı İran’da kullanılır ve Arap harfleri ile ifade edilir. Darice ise Pakistan, Özbekistan ve Afganistan’da konuşulmaktadır. Tacikçe, ayrı bir dil haline gelse de, Farsçadan ayrılmıştır. Rusya, Özbekistan ve Tacikistan’da tercih edilir. Kiril alfabesi ile yazılır

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*