Homepage / Genel / Felemenkçe Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Felemenkçe Alfabesi

Felemenkçe harfleri Hint ve Avrupa dil ailesine uygundur. Cermen dilleri grubu içerisinde yer alır. Aynı zamanda hem Hollandaca hem de Flamanca lehçelerine sahiptir. Her iki lehçe de birbirine oldukça benzerdir ve dolayısıyla iki dili kullanan kişiler de rahat şekilde birbirini anlayabilir. Felemenkçe grammer pek çok farklı bölgede kullanılmaktadır.

Felemenkçe Nerede Konuşulur?

Dünya geneline bakıldığında Flamanca alfabesi 24 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Üstelik bu dili kullananlar, ana dil olarak kabul ediyor. Hem Felemenkçenin hem de lehçelerinin en çok kullanıldığı ülkelerin başında Hollanda geliyor. Bunun yanında Belçika, Surinam ve Güney Afrika’da da bu dil kullanılıyor. Felemenkçe Hollanda’da Hollandaca lehçesi ile kullanılıyor. Belçika’da kullanılan lehçeye ise Flamanca deniliyor. Yazılı bir fark söz konusu olsa da telaffuz farkı çok yoktur. Çok farklı lehçeleri olduğu için Felemenkçeyi direkt kullanan kişi ve ülke sayısı çok azdır. Genel olarak lehçeleri kullanılmaktadır. 26 adet farklı lehçe vardır.

  • Doğu ve Batı Flamanca,
  • Fransız Flamancası,
  • Güney Hollandaca,
  • Limburgça,
  • Brabantça lehçelerden en önemlileridir.

Felemenkçe Dil Yapısı

Temeline bakıldığında Felemenkçe harfleri hem İngilizce hem de Almanca etkisini taşımaktadır. Fakat Almanca Felemenkçeye çok daha etkilidir. M.S. 10.yy’a kadar olan bölümü Eski Felemenkçe olarak, daha sonrası ise Modern Felemenkçe olarak adlandırılır. Grammer yapısı Almanca ile çok benzer olmasına rağmen belirgin farklılıklar bulunabilir.

Felemenkçe Özellikleri Nelerdir?

Bir kere Latin alfabesinden yararlanmaktadır bunun için Felemenkçe öğrenmek zor mu sorusunun yanıtı hayırdır. Latin harfleri kullanılır. Felemenkçede pek çok sesli harf bir araya gelebilir. Harfler gırtlaktan gelen sesler ile ifade edilir. Her ne kadar Latin harfleri kullanılıyor olsa da Felemenkçenin en zor bölümü telaffuz bölümüdür. Bu dili konuşmak çok zordur. Sesleri tam olarak çıkarabilmek için dikkatli olmak gerekiyor.  Dünyada oldukça konuşulan bir dil olmasının yanında dilin 26 adet lehçesi olması, dilin en zor öğrenilen bölümünü oluşturuyor. Her kesim kendi dil hareketlerine uygun olan lehçeyi tercih ediyor. Grammer yapısında çok büyük bir zorluk bulunmuyor olsa da, telaffuz için çok dikkatli bir çalışma yapmak gerekiyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*