Homepage / Alfabeler / Fin Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Fin Alfabesi

Fin harfleri Finlandiya’da kullanılmaktadır. Finlandiya’nın iki adet resmi dili bulunmaktadır. Bunların biri Fince diğeri ise İsveççedir. Ural-Altay dil ailesine ait olan bir dildir. Finlandiya’nın %90’ı Finceyi tercih ederken %10’luk kısmı İsveççe konuşuyor. Dünya geneline bakıldığı zaman Finceyi konuşan 6 milyona yakın kişi bulunuyor. Aynı zamanda Laponca gibi bu dilin farklı versiyonlarını da benimseyen uluslar vardır. Fince alfabesi ile Türk alfabesi birbirine oldukça yakındır ve benzerlik göstermektedir.

Fin Dili İle Benzerlik Gösteren Diller

Yapılan araştırmalara göre Fince kelimeler ve okunuşları ile Türk dili arasında çok büyük bir benzerlik bulunuyor. Pek çok Fin kavmi çok eski zamanlarda Urallardan çıkarak İskandinav bölgesine göç etmiştir. Bu da Fin dilinin Türk dili ile benzer olmasının en önemli kanıtıdır. Her iki dil de Ural-Altay dil ailesi üyelerindendir. Ancak Fin dili Ugor kolunda bulunurken Oğuz alt grubunda yer almaktadır. Binlerce yıllık değişim macerası göz önünde bulundurulduğunda iki dilin birbiri ile benzer olduğu anlaşılmaktadır. Günümüzde Finceye en çok benzeyen dil ise Estonca ve Macarcadır.

Fince Dilinin Özellikleri

Türkçe nasıl sondan ek alıyorsa Fince de aynı şekilde sondan ek alan bir dildir. Rus alfabesi 21 adet harften oluşmaktadır. Aynı zamanda nasıl yazılıyorsa o şekilde okunan bir dil örneğidir. Bazı harflerde bu kural istisna olabiliyor.

  • J harfi dil içerisinde “y” olarak okunuyor.
  • Y harfi dil içerisinde “ü” olarak okunuyor.
  • Alfabede hem a hem de e sesinin bir arada çıkarılması gereken harfler de bulunmaktadır.

Fin Dili Grammer Yapısı

Bilindiği gibi Fince harflerin okunuşu sondan eklemeldir. İsim hallerini net şekilde bildirmek amacı ile zaman ve fiil ekleri vardır. Zamirler de yine dil grammerinde yer almaktadır. Edatların sayısı ise diğer dil grupları ile kıyaslandığında daha az kalmaktadır. Kelimeler için vurgu yapılacaksa bu vurgunun mutlaka ilk hece içerisinde yapılması gerekiyor. Telaffuz olarak değerlendirildiğinde zorluk yaşanmayacağı bilinmelidir. Bakıldığında Türkçe ile benzerlik sunuyor olması Fince öğrenmenin Türkler için daha kolay olduğunu net şekilde göstermektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*