Homepage / Genel / Fonetik Alfabe Nedir?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Fonetik Alfabe Nedir?

Fonetik alfabe tarihte ilk kez Fenikeliler tarafından kullanılmıştır. Fonetik alfabenin amacı konuşma dilindeki seslerin yazıda işaretlerle harflerle gösterilmesinin sağlanmasıdır. Fenikeliler ticaret yapan bir uygarlık olduklarından o dönemde her somut şeyin resim ile çizilmesi onlar için zahmetli ve vakit kaybettiren bir sistemdi. Ayrıca karışıklıklar da artmaktaydı. Bunu önlemek ve daha pratik bir şekilde yazı iletişimi kurmak adına ilk önce 22 sessiz harften oluşan bir alfabe oluşturdular.

Fonetik Alfabenin Ortaya Çıkışı

Fonetik alfabe tarihi ilk olarak Fenikeliler ile ortaya çıkmıştır. Bu alfabe aslında ilk alfabe olarak gösterilemese de günümüz koşullarına bakıldığında en anlaşılır alfabe olarak tarihe geçmiştir.

Fonetik alfabe kodlamalar üzerinden oluşturulmuştur. Türkçe karşılığı ise sesçil alfabedir. Bunun nedeni ise dünyanın farklı bölgelerinde kullanılan seslerin ya da harflerin belirlenmiş kelimeler ile kodlanmasıdır. Bu yöntem sayesinde sesler standart bir biçimde yazıya dökülebilecek ve iletişim çok daha güçlü hale gelecektir.

Uluslararası Fonetik Alfabe

Uluslararası fonetik alfabe IPA olarak kısaltılmıştır. Bu sayede farklı diller arasında karışıklık çıkması önlenebilecektir. Bu alfabe sözlüklerin hazırlanmasında da oldukça etkili olmaktadır. Standartlaştırma temel hedeftir.

Uluslararası fonetik alfabede temel olarak Latin alfabesi kullanılmaktadır. Bunun dışında başka alfabelerden de alınan ve ihtiyaca göre değiştirilen harflere yer verilmektedir.

Fonetik alfabe Türkçe için tablo düzenlenmiştir. Bu tabloda her harf için geçerli olan Türkçe kelimeler sıralanmıştır. Bu listenin İngilizcesi de mevcuttur. Özellikle başka ülkeden insanlarla iletişime geçerken İngilizce listeden yararlanılabilir.

Çağdaş Alfabeler ile Fenike Alfabesi İlişkisi

Fenike alfabesi modern alfabelerin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle tarihte alfabe ile ilgili en temel çıkış noktası olarak Fenike alfabesi esas alınmaktadır.

Fenike alfabesi kendisinden önce kullanılan resim veya çivi yazısından farklıdır. Fonetik özelliklidirler ve günümüz insanları için daha anlaşılırlardır.

Milattan önce 11.yüzyılda ortaya çıkan Fenike Alfabesi Yunan, Roma ve birçok Akdeniz ülkesini de büyük ölçüde etkilemiştir. Bu alfabe doğuda Aramiler, batıda ise Yunanlılar tarafından bir takım değişiklikler yapılarak kullanılmış ve birçok uygarlığa yayılmıştır. Fenike Alfabesi aynı zamanda Arap, Kiril, Hint, Latin ve İbrani gibi diğer alfabeler için de temel olmuştur.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*