Homepage / Alfabeler / Fonetik Alfabe Tablosu
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Fonetik Alfabe Tablosu

Fonetik alfabe uluslararası yazı dilinde standartlaşmayı sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Fonetik alfabe sayesinde sesler standart bir alfabe ile kağıt üzerinde gösterilebilmektedir. Dillerin iyi, tutarlı ve doğru biçimde yazıya çevrilmesi için bu alfabenin meydana gelmiştir. Bu alfabenin harfleri Latin kökenlidir ancak Yunan alfabesi gibi başka alfabelerden de bazı harfler alınmış ve uyarlanmıştır. Aynı zamanda Fonetik Alfabe bazı sözcük ve sözcük gruplarının kodlanması anlamına da gelir.

Fonetik Alfabe Tanımı

Fonetik alfabe nedir? Fonetik alfabe için iki ayrı açıklama yapılabilmektedir:

  1. Fenikeliler tarafından meydana getirilmiş; konuşma dilindeki seslerin yazıya harflerle çevrilmesi amaçlanmıştır. 22 tane harf bulunur.
  2. Uluslararası standartlarda belirli sözcüklerin ya da sözcük gruplarının önceden belirlenmiş olan kelimelerle kodlanmasıdır.

İkinci açıklamaya örnek vermek gerekirse A harfi Türkçe fonetik tabloda Ankara, İngilizcede ise Alpha kelimesi ile kodlanmaktadır.

B harfi Türkçede Bursa ile kodlanırken, İngilizcede ise bravo kelimesi ile sembolize edilir.

Tüm harfler için hem Türkçe hem de Uluslararası standartlarda kodlamalar mevcuttur. Bunun için tablolar düzenlenmiştir.

Fonetik Türkçe Alfabe

Fonetik alfabe Türkçe için tablo düzenlenmiştir. Kelimelerin kullanımı şu şekildedir:

·         A Ankara          
·         B Bursa
·         C Ceyhan
·         D Denizli
·         E Edirne
·         F Fatsa
·         G Giresun
·         H Hopa
·         I Isparta
·         J Jale
·         K Kayseri
·         L Lüleburgaz
·         M Manisa
·         N Nazilli
·         O Ordu
·         P Pazar
·         R Rize
·         S Samsun
·         T Trabzon
·         U Urfa
·         V Van
·         Y Yalova
·         Z Zonguldak
 

Fonetik tablo Türkçe için bu kelimelerle kodlanmaktadır. Bu şekilde özellikle yanlış telaffuz ya da anlaşılma için önlem de alınmaktadır.

Fonetik Tablo İngilizce

İngilizce fonetik tablo ile tüm ülkelerde geçerli olan standart bir kodlama sistemi yaratılmıştır. Bir başka şekilde IPA yani Uluslararası Fonetik Alfabe olarak isimlendirilmektedir.

Fonetik tablo İngilizcede harfler bu sefer İngilizce kelimeler ile kodlanmıştır. Özellikle yabancılarla iletişimde bu tablo ile kolaylık sağlanır. Toplantılarda yabancı birinin ismini ya da söylediğini anlamakta zorlanırsanız Fonetik tablo İngilizce sisteminden faydalanabilirsiniz.

Tarih boyunca özellikle yazının bulunmasından sonra insanların gelişimi çok daha fazla hızlanmıştır. Bilhassa standartlaşmış sistemler keyfi ve yanlış kullanımlardan kaynaklanan iletişim sorununu azaltmaktadır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*