Homepage / Alfabeler / Fonetik Alfabe
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Fonetik Alfabe

Fonetik alfabe, sesçil alfabe olarak Türkçeleştirilebilecek olan bir kavramdır. Yani farklı dillerdeki sözcükleri n içinde bulunan harfleri ya da sesleri kodlamak amacıyla daha önceden belirlenmiş olan bir sözcüğün kullanılması anlamında düşünülebilir. Örneğin Türkçedeki Adana ile İngilizcedeki Amsterdam kelimelerinin ilk harfi olan ‘A’ harfini kodlamak için daha önceden belirlenmiş olan Alpha sözcüğünü kullanarak kodlama yapılmasıdır. Bu sözcük ‘ælˈfə’ şeklinde okunur, fonetik okunuşu budur. Yani Türkçedeki Adana sözcüğünü de İngilizcedeki Amsterdam sözcüğünü de bu şekilde telaffuz edilen ‘A’ harfiyle okumak gerektiği ifade edilmektedir. Zaten Türkçe’de Adana kelimesi ve İngilizce’de Amsterdam kelimesi sesleri fonetik alfabedeki kodlayabilmek için ‘A’ harfine karşılık gelen kodlama sözcükleridir. Böylece dünya üzerindeki tüm dillerde kullanılan konuşma seslerini kodlayabilmek, standart hale getirebilmek mümkün olacaktır.

Uluslararası fonetik alfabede farklı semboller ve işaretler de kullanılmaktadır.

Uluslararası fonetik alfabede farklı semboller ve işaretler de kullanılmaktadır.

Dillerin doğru şekilde telaffuz edilmesini sağlamak yazı çevrimi (transkripsiyon) işlemlerinde karışıklık yaşanmasını önleyecektir. Bu nedenle Uluslararası Fonetik Alfabe ya da Uluslararası Sesbilgisi Alfabesi (International Phonetic Alphabet- IPA) olarak bilinen alfabe, dilbilimciler tarafından ya da sözlüklerin hazırlanmasında yararlanılan bir sistemdir. Asıl hedef diller arasındaki keyfi ve tutarsız yazı çevrimlerini önlemek, standart hale getirmek olarak gösterilebilir. Bütün dillerdeki konuşma seslerini göstermek amacıyla oluşturulan ve işaretler ile simgelerden oluşan sistem düşünüldüğü kadar etkili olmamıştır. Özellikle ABD gibi ülkelerde tahmin edilenden ya da beklenenden çok daha az kullanılmıştır.

Uluslararası Fonetik Alfabede (IPA) temel olarak Latin Alfabesi kullanılmış ama Yunan Alfabesi gibi alfabelerden alınan ve Latin alfabesine uyum göstermesi için değiştirilen bazı harflerden de yararlanılmıştır. Bu kodlamalar ile kullanılan alfabenin pratik yararları da vardır. Örneğin uluslararası bir konferansta ya da toplantıda farklı uluslardan gelen katılımcıların adını telaffuz eden kişi o uluslar ya da diller hakkında hiçbir bilgisi olmasa bile fonetik alfabe ile yazılan isimleri okuyarak katılımcıların adını hatasız şekilde telaffuz edebilir. Fonetik alfabeye uyumu olarak Türkçe’de kullanılan kodlar, Türkçe karşılıklar şu şekilde verilebilir:

 

Harf Uluslararası Türkçe
A Alpha Ankara
B Bravo Bursa
C Charlie Ceyhan
D Delta Denizli
E Echo Edirne
F Foxtrot Fatsa
G Golf Giresun
H Hotel Hopa
I India Isparta
J Juliet Jale
K Kilo Kayseri
L Lima Lüleburgaz
M Mike Manisa
N November Nazilli
O Oscar Ordu
P Papa Pazar
Q Quebec
R Romeo Rize
S Sierra Samsun
T Tango Trabzon
U Uniform Urfa
V Victor Van
W Whiskey
X X-ray
Y Yankee Yalova
Z Zulu Zonguldak

Tabi farklı dillerde harfleri ya da sesleri belirtmek için farklı sözcükler kullanılarak kodlamalar gerçekleştirilir. Ayrıca Uluslararası Fonetik Alfabede bulunan bazı simgeleri ya da harfleri telaffuz etmek için de tanımlara ve örneklere bakmak gerekebilir. Çünkü bu simgeler ya da işaretler başka alfabelerden alınmıştır ve Latin alfabesine uyum gösterecek şekilde değiştirilmiş olsalar bile aslında Latin Alfabesinde yer almazlar.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*