Homepage / Alfabeler / Frig Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Frig Alfabesi

Frig harfleri ve alfabesi çözülmesi en zor olan alfabelerden biridir. Henüz tam olarak çevirisi yapılabilen bir dil olmasa da çok bilgili olan kişilerin çözümleyeceği bir dildir. Arami ve Ege yazı sistemlerine benzer olduğu bilinen Frig dili yazı ve ses olarak da henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Günümüzde pek çok eser üzerinde Frig yazıları bulunuyor. Ancak tam olarak tercümesi yapılamayan bölümler de söz konusudur.

Frig Alfabesi ve Yazısı

Kayalara yazılan yazılar incelendiğinde ya da Gordion içerisinde bulunan vazoların üzerinde Frig alfabesine rastlamak söz konusudur. Bu yazıların bir yandan Yunan alfabesine benzer olması kökeninin Fenike diline yakın olduğunu gösterebiliyor. Fenike alfabesi M.Ö. 5.yy’a kadar kullanıldığı için günümüzde kaynaklara ulaşmak sanıldığından çok daha zor olmaktadır. Ancak Frig dilinin Yunanca ile karıştırılmış olan yeni alfabesi M.S. 2.yy ile M.S. 3.yy’a kadar kullanılmıştır.

Frig Dili Neden Çözümlenemiyor?

Frig dili ile ilgili herhangi bir kaynak olmadığı için dil bilimciler bu dili çözümlemekte çok zorlanıyor. Frig yazıtları ancak Yunan sanatçıların eserlerinden günümüze aktarılıyor ancak gerçek Frig dili bu eserlerde ortaya çıkmıyor. Yunan dili ile karışık olan yazılar üzerinden analiz yapılmak durumunda kalınıyor. Bu zamandan günümüze sadece 30’a yakın sözcük kaldığı için bu 30 sözcük dili çözmek için ne yazık ki yeterli olmuyor.

Frig Dili Ailesi

Yapılan araştırmalar Friglede yazı ve alfabesi için Hint-Avrupa ailesine ait olduğunu söylüyor. İslav, Arami dillerinden sözcükler bulunduruyor. Hatta Hitit döneminden de seslerin alfabe içerisinde yer aldığı söylenebilir. Frig dili ile yazılmış çok fazla eser yok. Ancak Frigyalıların en tipik özelliklerinden biri hayvan öykülerinden hoşlanmalarıdır. O nedenle o dönemden gelen hayvan öykülerinde dilin benzerleri bulunmaktadır. Dilin henüz çözümlenememiş olmasının nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Dil çok eski bir dönemde kısa bir süre kullanılmıştır.
  • Dilin orijinal hali ile herhangi bir eser günümüze gelmemiştir. Tüm eserler Yunan dilinden örnekler barındırmaktadır.
  • Frig dili için elde bulunan tek materyal 30’a yakın sözcük gurubudur ve bu da çözümleme için yeterli gelmemektedir.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*