Homepage / Alfabeler / Fringe Alfabesi   
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Fringe Alfabesi   

Fringe sembolleri Amerika’nın en çok izlenen dizisinde karşınıza çıkıyor. 19 Ağustos 2008 tarihinde yayınlanmış olan Fringe dizisi bilim kurgu temalıdır ve içerisinde gizli bir alfabe kullanılmaktadır. Fringe sembolleri ekşi sözlükte de farklı anlamlar sunuyor. Her bir sembolün anlatmak istediği bir anlam bulunmaktadır.

Fringe Sembolleri ve Anlamları

En çok kullanılan sembollerden biri elmadır. Elma sembolü Adem ile Havva’nın birlikteliğini anlatmaktadır. Aynı zamanda yasak meyve olarak kabul edilir. Bu nedenle kaos ortamının en büyük habercisidir. Deniz atı dizi içerisinde en çok karşılaşılan diğer bir semboldür. Deniz atı ile ilgili sembol mükemmel tasarımı ile altın orana dikkat çekmek için oluşturulmuştur. Fringe sembolleri çeşitlilikler sunabiliyor. Yaprak sembolü de dizi içerisinde sıklıkla ekrana yansıyor. Bu sembol alfa, beta, gama ve delta dalgaları ile alakalıdır. Delta, yavaş bir dalgadır ve beyin seyahatlerini ifade etmektedir.

Dizideki Kurbağa, Kelebek ve Çiçek Sembolleri

Pek çok kişi Fringe izle seçeneğini değerlendiren ancak sembollere bir anlam verememiş olabilir. Kurbağa sembolü üzerinde gizli bir harf bulunmaktadır. Bu harf Yunan alfabesi içerisindeki 21.harf olan “fi” olarak görülmektedir. Bu durum altın oranı anlatmaktadır. Kelebek sembolü kelebek etkisinin en önemli göstergelerinden biridir. Bunun yanında çok uzakta olan bir kişinin küçük etkilerden etkileneceğini de ifade eder. Çiçek sembolünün en üst bölümünde yusufçuk bulunmaktadır. Sembol herhangi bir şeyin evrimini bize ifade eder.

Fringe Dilinde Kodlama

Her ne kadar semboller ile etkileşim yapılsa da Fringe sembolleri harfleri de vardır. Mesela kelebek sembolü “o” harfi ile birebir kodlanmıştır. Yaprak sembolü ise “B” harfini kabul etmektedir. El sembolü “s” harfini, elma ise “a” harfini benimsemiştir. Kurbağa sembolü “R” harfini kullanmaktadır. Deniz atı “N”, çiçek ise “I” harfi ile kodlanmıştır. Bu harfleri okumayı biliyorsanız dizi sezon başında bu semboller ile izleyicilerine bir mesaj vermek istiyor. Hangi sembolün hangi harfe etki ettiğini bilen kişiler sezonun vermiş olduğu mesajı kolay bir şekilde okuyabiliyor. Her ne kadar yapay bir alfabe olsa da pek çok kişi dili öğrenmek istiyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*