Homepage / Alfabeler / Ge'ez Dili Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Ge’ez Dili Alfabesi

Ge’ez dili alfabesi, Ge’ez alfabesi olarak isimlendirilen yazı sistemi, Sami dil ailesine mensup olan ve özellikle Kuzey ve orta Etiyopya’da yaşayan Amhara halkının ana dili olan Amharca’yı yazmak için kullanılmaktadır. Bu dili ana dili olarak konuşan kişi sayısı yaklaşık 15 milyondur. Etiyopya’nın milli resmi dili olan Amharca, Amhara diasporası olarak adlandırılan ve Mısır, İsrail ve İsveç gibi ülkelerde yaşayan Amharalar ve Eritre’deki yerli Amharalar tarafından da konuşulmaktadır. Bu kişilerin sayısı da yaklaşık 10 milyon olarak tahmin edilmektedir. Yani Amharca konuşan ve Ge’ez dili alfabesi olarak bilinen yazı sistemini kullanan ya da kullanabilen toplam kişi sayısı 25 milyon civarındadır.

Amharca, Orta Doğu halkları tarafından konuşulan Sami dillerinden birisi olarak görünmektedir. M.Ö. 2000 yılı civarında Sami dillerinden ayrıldığı ve farklılaşarak günümüze kadar geldiği düşünülmektedir. Bu tarih Etiyopya’nın yerli halkının diğer ırklarla karıştığı bir tarihtir. Böylece farklılaşan dil, günümüze kadar yaşadığı değişimler sonucunda modern Etiyopya’nın resmi dili olan Amharca haline gelmiştir. Günümüzdeki Etiyopyalıların yarısının da genetik olarak Mısır, İsrail ve Suriye halklarına benzediği tespit edilmiştir. Dolayısıyla tam olarak Sami ırkından geldikleri veya Arap ırkına mensup oldukları söylenemez. Ama akrabalık ilişkileri olduğu kesinleşmiştir. Amharca da Arap dilinden sonra dünya çapında en çok konuşulan Sami dili durumunda bulunmaktadır.

Ge'ez alfabesi ile yazılan bir metin.

Ge’ez alfabesi ile yazılan bir metin.

Ge’ez dili alfabesi ya da Ge’ez alfabesi olarak adlandırılan yazı sistemi bir hece alfabesi olarak görünmektedir. Bu alfabe yazıldığı dile dayanılarak Amhar alfabesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu alfabe günümüzde kullanılmakta olan 14 yazı sisteminden birisidir. Latin alfabesi, Arap alfabesi, Kiril alfabesi, Çince karakterler, Kore alfabesi, Yunan alfabesi, Gürcü alfabesi, Ermeni alfabesi, ibrani alfabesi, Japonca karakterler, Hint dilleri alfabesi, Tana alfabesi, Kannada alfabesi ve Amhar alfabesi olarak bilinen bu yazı sistemleri, tüm dünya dillerinin yazılması için kullanılan sistemlerdir. Tabi Latin alfabesi örneğinde olduğu gibi farklı dilleri yazmak amacıyla kullanılabilirler. Böyle durumlarda, yazılacak olan dilde bulunan sesler dikkate alınarak bazı değişiklikler yapılmaktadır. Ama tüm dünyadaki diller temel alınan bu 14 alfabe ile yazılmaktadır. Ge’ez alfabesi ya da Amhar alfabesi olarak isimlendirilen yazı sistemi de bunlardan birisidir.

Ge'ez alfabesindeki harfler, yanlarına gelecek sesli harfe göre şekil değiştirerek kullanılırlar.

Ge’ez alfabesindeki harfler, yanlarına gelecek sesli harfe göre şekil değiştirerek kullanılırlar.

Ge’ez dili alfabesi, Ge’ez alfabesi, Amhar alfabesi ya da Etiyopya alfabesi olarak adlandırılan yazı sisteminde 33 ana harf bulunmaktadır. Bu harfler genellikle sessiz harfleri temsil eder. Ama sesli harfleri yazmak amacıyla şekil değiştirerek kullanılırlar. Dolayısıyla aynı harfin metin içinde farklı yazılış biçimleriyle kullanıldığını görmek mümkündür. Aynı sessiz harfi gösteren farklılaştırılmış 3-4 karakter, aynı metin içinde yer alabilir. Bu alfabe Tigre, Argobba, Silt’e, Awngi, Harari, Blin, İnor, Chaha, Dizin, Tigrinya ve Xamtanga gibi farklı dillerin yazılması için de kullanılmıştır ya da hala kullanılmaya devam etmektedir.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*