Homepage / Genel / Göktürk Alfabesi Hangi Yüzyıllar Arasında Kullanılmıştır?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Göktürk Alfabesi Hangi Yüzyıllar Arasında Kullanılmıştır?

Göktürk alfabesinin kullanıldığı zamanlar aslında Orhun yazıtları zamanına dayanmaktadır. Göçebe bir hayat süren Türklerin yazıya olan gereksinimlerinden doğmuş olan Orhun yazıtlarında Göktürk alfabesi olarak da bilinen Orhun alfabesi kullanılmıştır. 6.yüzyılda kullanıldığını söyleyebileceğimiz Göktürk alfabesi, Uygurlar, Kırgızlar tarafından doğmuştur diyebiliriz. Türk boylarınca Avrupa’ya da taşınmış olan Göktürk alfabesi 16.yüzyıla kadar Macaristan’da Sekeller arasında da kullanılmaktadır.

Orhun Yazıtları ve Önemi Nedir?

Orhun alfabesi, aslında Orhun yazıtlarından doğmuştur. Göktürkler döneminde dikildiğini söyleyebileceğimiz bu yazıtlar Orhun alfabesi harfleri ile dikildiği için önem taşımaktadır.

Türkçe’nin tarihsel zamandaki göçebe hayattan yerleşik hayata geçiş dönemiyle ilgili önemli bilgiler verdiği için son derece önemli olduğunu söyleyebileceğimiz yazıtlar aynı zamanda Türklerin devlet anlayışı hakkında da bilgi vermektedir. Ayrıca komşuları ile ilişkileri hakkında da bilgiler içeren bu yazıtlar Türk kültürüne bir ışık tutmuştur ve Göktürkler tarafından yazılmıştır.

Göktürk Alfabesi Özellikleri Nelerdir?

Göktürk alfabesi özellikleri arasında öncelikle 38 harften oluştuğunu söyleyebiliriz. 4 sesli, 26 sessiz ve 8 tane birleşik olmak üzere toplam 38 harften oluşan bu alfabe Orhun Irmağı kenarında yer alan Göktürk yazıtlarında ilk olarak bulunmuştur.

Göktürk alfabesi tarihi anlamında incelendiği zaman Türklerin kullandığı ilk alfabe olarak bilinmesi nedeniyle son derece önemlidir. En büyük yazıtlar da hala Moğolistan’da bulunmaktadır.

Türklerin Kullandığı Diğer Alfabeler Nelerdir?

  • Uygur alfabesi: Göktürk ve Arap alfabesinden daha eskiden kullanılmıştır. Bahsettiğimiz bu alfabe Türk devletleri tarafından uzun yıllar kabul görmüştür.
  • Kiril alfabesi: Türkler tarafından tarihte sıklıkla kullanılan ve aslında zorla Türklere kabul ettirildiği öne sürülen Kiril alfabesi Rusya ve Slav ülkeleri arasında yaygındır.
  • Latin alfabesi: 1928 yılında ülkede yapılan harf devriminden sonra latin alfabesi kabul edilmiş ve modern şeklini almıştır diyebiliriz.
  • Arap alfabesi: İslamiyeti kabul ettikten sonra Türklerin uzun yıllar kullandığı alfabelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Türklerin kullandığı alfabeler arasında yer alan Göktürk alfabesi dışında yukarıda saydığımız alfabeler de yaygın olarak kullanılmıştır. Ayrıca yukarıdaki diller arasında farklı özerk dilleri de Türklerin görebilirsiniz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*