Homepage / Alfabeler / Göktürk Alfabesi Kaç Harftir?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Göktürk Alfabesi Kaç Harftir?

Göktürk Alfabesi, Göktürkler tarafından kullanılmış olan ve Köktürk Alfabesi olarak da adlandırılan bir alfabedir. Bu alfabenin kullanıldığı (tarihsel açıdan) yazılı ilk örnekler, Orhun yazıtlarından yaklaşık 2 yüzyıl önce yani M.S.6. yüzyılda yapılmış olan Yenisey Anıtlarındadır. Burada kullanılan yazı sistemi, Orhun Anıtları’nda kullanılan Göktürk Alfabesinin atası olarak kabul edilse de tamamen aynı değildir. Hatta Yenisey anıtlarında kullanılan yazı sisteminde Göktürk Alfabesinde bulunan karakterlerden çok daha fazlası kullanılmıştır. Bu yazı sisteminde kullanılan karakter sayısı yaklaşık 150 olarak tespit edilmiştir.

Göktürk Alfabesiyle yazılmış olan bir metin örneği.

Göktürk alfabesi olarak isimlendirilen yazı sisteminin son haliyle kullanıldığı ilk örnekler ise Orhun Yazıtlarıdır. Bu yazıtlar iki yazıttan meydana gelmektedir ve 1889 yılında keşfedilmişlerdir. 1893 yılında Danimarka uyruklu Türkolog Vilhelm Thomsen çözümlen yazıtları yaptıran kişilerin kimliği tespit edilmiştir. Arka yüzeylerinde Çince metinler bulunan yazıtlardan Kül Tigin Yazıtı 732 yılında, yazıtların bir diğer örneği olan Bilge Kağan Yazıtı ise 735 yılında yapılmıştır.

38 harfli Göktürk Alfabesi

Orhun yazıtlarında kullanılan Göktürk Alfabesi 38 harften oluşmaktadır. Bir kısmı çift sesli olarak okunan 34 sessiz harfin yanı sıra ünlü uyumuna göre okunarak günümüzdeki sesli 8 Türk harfini karşılayan 4 adet sesli harften oluşmuştur. Sağdan sola doğru yazılan alfabenin hemen her sesiz harfini simgeleyen iki tane işaret vardır. Bu işaretlerden bir tanesi ince ünlülerle birlikte kullanılırken diğer işaret kalın ünlülerle birlikte yazılır ve kullanılır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*