Homepage / Genel / Göktürk Alfabesi Kullanan Ülkeler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Göktürk Alfabesi Kullanan Ülkeler

Göktürk alfabesi kullananlar arasında pek çok Türk boyu gelmektedir. Sümer yazısı ile aynı kökten geldiğini söyleyebileceğimiz Göktürk alfabesi, Rus bilginler tarafından da araştırılmış ve Slav kökenli toplumlar tarafından da sık sık kullanılmıştır. Arani alfabesinden türemiş olduğunu söyleyebileceğimiz Göktürk alfabesi Türk toplumuna da ışık tutar. Alfabeler içerisinde önemli bir yeri olan ve özellikle göçebe hayattan yerleşik hayata geçen Türklerin anlaşılmasını kolaylaştıran Göktürkçe, yaygın olarak Orhun Yazıtlarında son halini almıştır.

Göktürk Alfabesinin Tarihi Kökeni Nedir?

Göktürk alfabesi Türk toplumları açısından büyük bir öneme sahip olduğu için uzun yıllar Türk boyları tarafından da kullanılmıştır. Çince metinler de bulunan Orhun yazıtlarında ilk olarak bulunan Göktürk alfabesi ilk olarak Danimarkalı Türkolog Wilhelm Thomson tarafından incelenmiştir.

Uygur alfabesi, Kiril alfabesi gibi seneler boyunca farklı dillere ve alfabelere ev sahipliği yapmış olan Türkler, uzun yıllar Göktürk alfabesini kullanmıştır. Kültigin ve Bile Kağan tarafından dikilen Orhun yazıtları, Runik karakterli bir alfabedir. İskandinav işaretlerine benzediğini söyleyebileceğimiz Runik yazılar Orhun yazıtlarının anlaşılmasını kolaylaştırmıştır.

Göktürk Alfabesinin Önemli Özellikleri Nelerdir?

  • Göktürk alfabesi özellikleri arasında öncelikle harf sayısı gelmektedir. 38 harften oluştuğunu söyleyebileceğimiz bu alfabe 4 ünlü ve 34 ünsüzden oluşmaktadır.
  • Göktürk alfabesi sağdan sola doğru yazılmaktadır.
  • Türklerde ilk alfabe örneğine bakacağımıza zaman 1970 yılında Kırgızistan içerisinde yer alan Balıkçı han mezarlığındadır.
  • İlk Türk alfabesi olarak Türk toplumlarında önemli bir yere sahip olan Göktürk alfabesi 759-760 yılları arasında dikilmiş olan Orhun Yazıtlarında ortaya çıkmıştır diyebiliriz.
  • Orhun alfabesi en önemli araştırmacılardan biri olan Marcel Erdal gibi araştırmacıların araştırma konusu haline gelmiştir.
  • Yenisey yazıtlarında da yer alan 100’den fazla damga Göktürklerindir.

Orhun Yazıtlarında Görülen Önemli Yazım Kuralları Nelerdir?

Göktürkçe ile yazıldığını söyleyebileceğimiz Orhun yazıtları Türklerin milli alfabesi olarak senelerce tarihe ışık tutmuştur. İncelediğimiz zaman toplamda tam 38 harfi içeren Göktürkçe dört tane ünlü işaretine sahiptir. Türkçe’nin 8 ana ünlüsünden ikisini kullanan sesli harfler içerek Göktürkçe a/e, o/u şeklinde sesleri karşılıyordu diyebiliriz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*