Homepage / Genel / Göktürk Alfabesi Ne Zaman Bulundu
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Göktürk Alfabesi Ne Zaman Bulundu

Göktürk alfabesinin bulunuş tarihi itibari ile Türklerin sistemli bir biçimde kullandığı ve özgün olan ilk yazı sistemidir. Bu nedenle tarihi bakımdan önemi sadece harfler olarak değerlendirilmeyecek kadar büyüktür. Göktürk Alfabesi ile İskandinavların kullandıkları alfabeler arasında bazı benzerlikler bulunmaktadır. Hatta batılı akademisyenlerin eserleri incelendiği zaman bu alfabenin Türk Run Yazısı şeklinde nitelendirildiği görülür.

Tarih Aralığı Nedir?

Orhun Alfabesi harfleri 7. Ve 9. Yüzyıllar arasında kullanılmıştır. Sonrasında devletin gücünü yitirmesi ile alfabe de etkin olarak kullanılmaktan mahrum kalmıştır. Orhun alfabesinin ardından yaygın bir biçimde kullanılan harf sistemi Uygur Alfabesi olmuştur. Fakat tarihi bakımdan önem sıralaması yapılırsa Göktür alfabesinin ilk olması sebebi ile daha önde olduğu belirtilmelidir. Resmi kullanım dışında alfabenin ilk örneklerinin ne zaman verildiği incelenirse milattan önceye kadar gidilmesi gerekir. Esik Kurganı dahilinde bulunan bir gümüş tabakta yer alan yazı incelendiği zaman bunun da aynı şekilde Göktürk alfabesi ile yazıldığı görülmektedir.

Ne Zaman Çözümlenmiştir?

Orhun Alfabesi çeviri bir diğer deyiş ile çözümlenme işlemleri maalesef ki çok geç tamamlanmıştır. Hatta hala anlamlandırılmayan metinler bulunmakta bu metinler üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Danimarkalı dilbilimci olan Thomsen tarafından çözümlenmiş olan bu dil aynı zamanda Orhun Kitabelerine de ışık tutma gibi büyük bir misyonu üstlenmiştir.

Alfabe Özellikleri Nelerdir?

Göktürk Devleti alfabesi dahilinde geçerli olan özelliklere bakıldığı zaman en önemli tanımlayıcı noktalar şu biçimde sıralanır;

  • Alfabede toplamda 38 adet harf bulunur.
  • Alfabede 4 adet sesli harf bulunur, 25 adet de sessiz harf bulunmaktadır. Bunların haricinde 9 adet de birleşik harf yer alır.
  • Sözcüklerin birbirinden ayrılması için genel olarak iki adet nokta kullanılmaktadır.
  • Alfabenin ne denli sistemli olduğunu belirleyen ana noktalardan bir diğeri de alfabenin kalınlık incelik uyumunu baz olarak oluşturulmuş olmasıdır.
  • Orhun Vadisi dahilinde yer alan yazıtlar bu alfabenin en net örneklerinden bir tanesidir.

Göktürk alfabesi nasıl yazılır sorusunun yanıtı ise yukarıdan aşağıya doğru olarak yanıtlanmalıdır. Bazı noktalarda sağdan sola doğru yazım tarzının benimsendiği de fark edilmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*