Homepage / Alfabeler / Göktürk Alfabesi Ne Zaman Kullanıldı?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Göktürk Alfabesi Ne Zaman Kullanıldı?

Göktürk alfabesinin kullanıldığı yıllar resmi olarak 7 ve 9. Yüzyıllara tekabül eder. Fakat daha geçmişte bulunan ilk nüvelerinin dikkate alınması durumunda Esik Kurganı’ndan bulunan arkeolojik kalıntıların dikkate alınması gerekir. Bulunan gümüş tabak kapsamında yer alan yazı da bu alfabe ile yazılmıştır. Esik Kurganı dahilinde yer alan eserlerin Sakalara aittir. Türki cumhuriyetlerin alfabelerine bakıldığı zaman Rus etkisinde kalmayan kesimin hala bu Türk yazı sisteminden izler taşıdığı da fark edilebilir.

Alfabenin Temel Özellikleri Nelerdir?

Göktürk alfabesi özellikleri incelendiği zaman temelde şu niteliklere rastlanmaktadır;

  • Alfabe toplamda 38 adet harften oluşur. Bu harflerin 9 adeti birleşiktir.
  • Birleşik harflerin dışında 4 adet sesli harf bulunur 25 adet de sessiz harfe yer verilir.
  • Yazı sistemi içerisinde sözcüklerin birbirinden ayrılması için iki nokta kullanılır.
  • Yazı sisteminin en önemli örneklerinden olan Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtları dahilinde yazı sağdan sola doğru yazılmıştır.
  • Alfabe kalınlık incelik uyumuna göre oluşturulmuştur. Bu da yazı sisteminin ne denli gelişkin bir yapıya sahip olduğu hakkında da bilgi verir.

Orhun alfabesi olarak da adlandırılan bu yazı sistemi Türklerin özgün ve resmi olan ilk sistemleridir. Bu noktada alfabenin İskandinav yazı sistemi ile ciddi benzerlikler taşıdığının da altı çizilmelidir. Hatta tam da bu nedenle yazı sistemi Yenisey Runik Yazısı şeklinde dahi nitelendirilebilmektedir. Bu nitelendirmeye genel olarak batılı akademisyenlerin eserlerinde yer verilir.

En Önemli Eserler 

Göktürk alfabesi tarihi incelendiği zaman bu alfabe ile yazılmış en önemli eserler Orhun Kitabeleridir. Bu kitabelerden devletin yönetim anlayışından halka nasıl bakıldığına kadar birçok detaya erişim sağlanabilir ve alfabe üzerinde de daha detaylı araştırmalar gerçekleştirilebilir.

Yazılış Tarzı Nasıldır?

Göktürk alfabesi nasıl yazılır sorusu iki şekilde yanıtlanabilir. Bunlar; sağdan sola ve yukarıdan aşağıya şeklinde sıralanır. Her iki şekilde de farklı örneklere rastlanmaktadır. Tarihi buluntular ile dilin nasıl bir yapıda olduğu daha net şekilde anlaşılır. Fakat bu dil bazında çözümleme ilk olarak Danimarkalı dilbilimci olan Thomsen tarafından 19.yüzyılda gerçekleştirilmiştir. Hali hazırda Göktürk alfabesi kapsamında araştırmalar devam etmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*